منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش نصب جنگو بر روی ویندوز، فعال سازی جنگو با آموزش تصویری

آموزش نصب جنگو بر روی ویندوز، فعال سازی جنگو با آموزش تصویری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نصب جنگو بر روی ویندوز، فعال سازی جنگو با آموزش تصویری

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در جهان است که در حوزه های جدید فناوری مانند هوش مصنوعی، علم داده، اینترنت اشیا و غیره کاربرد فراوانی دارد. جنگو نام یکی از معروف ترین فریم ورک های پایتون است که در طراحی وب استفاده می شود. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش جنگو به معرفی مختصری از جنگو می پردازیم و سپس نحوه نصب جنگو در محیط ویندوز را توضیح می دهیم. در صورت نیاز می توانید ویدیوی زیر را برای معرفی کامل و نحوه نصب جنگو مشاهده کنید

دوره ارائه شده در ویدئو

معرفی جنگو

فریم ورک جنگو یکی از بهترین و پرکاربردترین فریم ورک های پایتون است. جنگو یکی از فریمورک های سطح بالای تحت وب زبان پایتون است که اولین نسخه آن در سال 2005 منتشر شد و از ویژگی های مثبت جنگو می توان به رایگان بودن و متن باز بودن آن اشاره کرد. این باعث شده است که این چارچوب به یک چارچوب پرکاربرد و یک انجمن فعال تبدیل شود. بنابراین بیش از 20000 فورک در GitHub ایجاد شده است.

تاریخچه جنگو به سال 2003 برمی گردد، در آن زمان یک تیم نرم افزاری شروع به کار کردند که حتی خوشبین ترین اعضا هم تصور نمی کردند روزی نتیجه تلاش آنها به یکی از 3 فریمورک برتر توسعه وب در جهان تبدیل شود! این گروه سعی کردند کدهای نوشته شده به زبان پایتون را دسته بندی کرده و با استفاده از الگوهای طراحی مختلف، آن را کاربردی تر کنند. در نتیجه در سال 2005 اولین نسخه از فریم ورک جنگو منتشر شد.

مزایای استفاده از جنگو

ویژگی های یک فریم ورک تفاوت آن را با سایر چارچوب ها آشکار می کند. جنگو به عنوان یک تکنولوژی و فریمورک محبوب و پرکاربرد، نیازهای توسعه دهندگان را در اولویت قرار داده و به حل مشکلات و موانع موجود در مسیر توسعه با جنگو اهمیت ویژه ای می دهد.

یکی از نقاط قوت جنگو، تکمیل همانطور که احتمالا می دانید مستندات و استانداردهای طراحی دقیق و کامل توسط تیم توسعه جنگو در اختیار کاربران قرار می گیرد. به این ترتیب، اگر شما، توسعه دهنده (این شما هستید)، در حین توسعه پروژه جنگو خود با مشکلی مواجه شدید، می توانید با استفاده از این مستندات مشکل خود را برطرف کنید.

امنیت بالای کدهای نوشته شده، یکی دیگر از ویژگی های مثبت جنگو است. استفاده از جنگو می تواند آرامش زیادی را در مورد امنیت به شما بدهد. در واقع، وقتی با جنگو توسعه می‌دهید، لازم نیست نگران چیزهایی مانند امنیت حساب‌های کاربری یا ورودی‌های کاربر باشید. آنها توسط جنگو محافظت می شوند!

مقیاس پذیری بالایکی دیگر از مزایای جنگو این است که هم در پروژه های کوچک و هم در پلتفرم های بزرگ قابل استفاده است. به عنوان مثال، ناسا در برخی از پروژه های خود از این چارچوب برجسته استفاده کرده است. همچنین از آنجایی که رایگان است، امکان استفاده از آن برای پروژه های کوچک نیز وجود دارد.

مراحل نصب جنگو در ویندوز

از آنجایی که جنگو یکی از فریمورک های پایتون است، قبل از نصب جنگو باید پایتون را روی سیستم نصب کنیم.

پایتون را نصب کنید

برای این کار باید به سایت Python.org بروید و آخرین نسخه پایتون را دانلود کنید. مطمئن شوید که نسخه دانلود شده پایدار است. پس از دانلود، فایل EXE دانلود شده را باز کنید تا فرآیند نصب پایتون آغاز شود. پس از باز کردن فایل، پنجره نصب باز می شود که در آن 5 گزینه وجود دارد. باید همه را به جز آخرین گزینه (Py Launcher) تیک بزنید. در پنجره بعدی به نام گزینه های پیشرفته، می توانید ویژگی های اضافی را انتخاب کنید. حتما دو گزینه اول را بررسی کنید تا در آینده در استفاده از پایتون با مشکل مواجه نشوید. پس از انجام این کارها گزینه Install را انتخاب کنید.

پس از نصب پایتون در ویندوز، باید به خط فرمان رفته و دستور پایتون را تایپ کنیم. اگر پایتون به درستی نصب شده باشد، باید نسخه نصب شده پایتون نمایش داده شود.

جنگو را با دستور نصب کنید پیپ

استفاده از دستور pip برای نصب جنگو یکی از ساده ترین راه ها برای نصب این فریم ورک است. برای نصب جنگو با pip باید خط فرمان را باز کرده و دستور pip install Django را وارد کنید. پس از اینکه Enter را فشار دادید، نصب جنگو با استفاده از بسته های همراه نرم افزار شروع می شود. این روش همچنین آخرین نسخه رسمی جنگو را نصب می کند.

اما در برخی موارد ممکن است به نسخه خاصی از چارچوب جنگو نیاز داشته باشید. برای این کار می توانید دستور pip install Django==abc را در وسط خط فرمان وارد کنید. به جای حروف abc باید نسخه مورد نظر را وارد کنید. مثلا برای دانلود نسخه 2.2.0 جنگو این دستور باید نوشته شود.

پیپ جنگو==2.2.0 را نصب می کند

با اجرای این دستور نصب جنگو نسخه 2.2 شروع می شود و در عرض چند دقیقه به پایان می رسد. نکته مهم این است که به این ترتیب نسخه نصب شده قبلی حذف شده و نسخه دوم جایگزین آن می شود.

آموزش نصب جنگو بر روی ویندوز، فعال سازی جنگو با آموزش تصویری

نصب و راه اندازی جانگو مورد استفاده قرار گرفته virtualenv

زمانی که می خواهید پروژه های مختلف پایتون و جنگو را دانلود کنید، بسته به شرایط پروژه، ممکن است نیاز به استفاده از نسخه خاصی از جنگو داشته باشید. اما در عین حال در پروژه ای دیگر به نسخه دیگری و متفاوت نیاز دارید! در این شرایط، نمی توان از دو نسخه به طور همزمان استفاده کرد. زیرا با نصب یکی، دیگری حذف و جایگزین می شود. برای استفاده همزمان از دو نسخه باید از محیط مجازی استفاده کنیم. استفاده از محیط مجازی اجازه می دهد تا هر پروژه به طور جداگانه نگهداری و توسعه یابد و به اصطلاح “قرنطینه” شود. بنابراین تغییرات در سایت 1 روی سایت 2 تاثیر نمی گذارد.

برای ایجاد یک محیط مجازی باید دستور زیر را در خط فرمان وارد کنید.

Pip install virtualenv

پس از دانلود و نصب محیط مجازی باید پوشه ای با نام دلخواه در درایو C ایجاد کنید سپس در خط فرمان پوشه مورد نظر را فراخوانی کرده و دستور زیر را وارد کنید تا محیط مجازی ایجاد شود.

نام پروژه مجازی

به جای Project-name می توانید نام پروژه مورد نظر خود را قرار دهید. پس از تکمیل فرآیند، پوشه ای با نام Project-name یا هر نامی که انتخاب کرده اید ایجاد می شود. به این ترتیب شما می توانید از دو نسخه مختلف Python و Django استفاده کنید.

فعال کردن محیط مجازی نصب جنگو

پس از نصب محیط مجازی، جنگو نیز باید در آن محیط نصب شود. اما قبل از آن باید Virtualenv را فعال کنیم. ابتدا به درایو C و پوشه ای که ایجاد کرده اید بروید، سپس پوشه ای را با نام پروژه یا محیط مجازی وارد کنید. سپس فایل Activate.bat را در پوشه اسکریپت پیدا کنید. این فایل باید در Cmd فراخوانی شود تا محیط مجازی فعال باشد و جنگو یا بسته های دیگر نصب شود.

برای انجام این کار، به خط فرمان بازگردید و از دستور >cd برای تغییر آدرس استفاده کنید تا به C: برسید. در اینجا آدرس فایل ایجاد شده، محیط مجازی، پوشه Script را وارد کرده و در نهایت فایل را به ترتیب Activate کنید (می توانید به محل فایل در کامپیوتر بروید و آدرس را کپی کنید). پس از زدن دکمه enter، اگر همه چیز درست باشد، نام محیط مجازی باید در کنار آدرس ها ظاهر شود. برای درک بهتر این موضوع به آدرس های زیر توجه کنید. اولی آدرس عادی و دومی آدرس در محیط مجازی.

C:djangopip نصب جنگو

(نام پروژه) C:djangopip install django

با وارد کردن دستور دوم می توانید جنگو را در محیط مجازی نصب کنید.

Django را با PyCharm

راه دیگر نصب جنگو در ویندوز استفاده از PiCharm است. PyCharm یک محیط توسعه (IDE) برای پایتون است که پشتیبانی بسیار خوبی از این زبان برنامه نویسی دارد. در واقع می توان Paicharm را بهترین محیط برای توسعه پروژه های مختلف با استفاده از پایتون دانست. همچنین استفاده و حتی نصب جنگو در این IDE بسیار راحت تر از استفاده از دستور pip است.

ابتدا باید این نرم افزار را دانلود کنید. شما می توانید به سادگی به وب سایت های ایرانی رفته و نسخه مناسب سیستم خود را دانلود و نصب کنید. علاوه بر این، مراحل فعال سازی به طور کامل شرح داده شده است و کار شما را آسان می کند.

پس از نصب و فعال سازی Pycharm، برای نصب جنگو به تب File بروید. در این بخش می توانید گزینه های زیادی را مشاهده کنید که ما نباید با هیچ کدام از آنها کار کنیم. به جز گزینه New Project! با انتخاب این گزینه یک پروژه جدید ایجاد می شود. در پنجره باز شده، Django را در نوار سمت چپ انتخاب کنید. در نوار مکان نام فایل مورد نظر را در انتهای آدرس وارد کنید تا پروژه با آن نام ساخته شود.

پس از انجام مراحل بالا کافیست دکمه Create را انتخاب کنید. با این روش ساده می توان از جنگو در محیط PiCharm استفاده کرد و پروژه های مختلفی از آن را توسعه داد. استفاده از این روش بسیار ساده تر از نصب جنگو از طریق ترمینال ویندوز یا CMD است.

نتیجه

در این مقاله سعی شده است به زبان ساده نحوه نصب جنگو در محیط ویندوز را به دو صورت توضیح دهیم. فریم ورک جنگو یکی از بهترین فریم ورک های توسعه وب است که می توان از آن برای اجرای بسیاری از پروژه ها استفاده کرد. با این حال، هر فریم ورک مزایا و معایب خود را دارد.

اگر در مراحل نصب و فعال سازی جنگو با مشکلی مواجه شدید، می توانید آن را در قسمت نظرات توضیح دهید.