منو سایت

بازاریابی شبکه ای چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای، MLM یا بازاریابی شبکه ای، نوعی بازاریابی است که در آن شرکت ها به جای استفاده از فروشندگان تمام وقت برای فروش محصولات خود، محصولات را از طریق فروشندگان مستقل به فروش می رسانند. در این نوع بازاریابی، ارتباط دهان به دهان با مشتریان منجر به فروش مستقیم محصول می شود. در این مقاله شما را با بازاریابی شبکه ای، مزایا و معایب آن آشنا می کنیم و به شما می گوییم که چه تفاوتی با شرکت های هرمی دارد و آیا قابل اعتماد است یا خیر؟ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی شبکه ای به چه معناست؟

بازاریابی شبکه ای یک ساختار سازمانی است که در آن شرکت ها به جای استفاده از پرسنل فروش با وارد کردن فروشندگان و بازاریاب های مستقل، محصولات خود را به مصرف کنندگان می فروشند. اصولاً مردم محصولات را از شرکت سازنده خریداری می کنند و مستقیماً می فروشند، بنابراین هر چه بیشتر بفروشید، سود بیشتری به دست می آورید. اما این پایان کار نیست. زیرا می توانید توزیع کنندگان را به عنوان شرکای خود جذب کنید و برای هر فروش توزیع کننده مقداری سود دریافت کنید.

از آنجایی که بازاریابان در تماس مستقیم با مصرف کننده نهایی هستند، روش کار آنها نوعی بازاریابی B2C در نظر گرفته می شود. برای شناخت و درک بهتر می توانید زمانی را صرف مطالعه مقاله بازاریابی B2C کنید.

موفقیت در بازاریابی شبکه ای

موفقیت در بازاریابی شبکه ای

این شغل پاره وقت به نام رویای شیرین میلیاردر شدن در کوتاه ترین زمان که نیاز به سرمایه کمی دارد، در نگاه اول وسوسه انگیز است اما اگر قصد کار در این شرکت ها را دارید بهتر است دو رکن اصلی این کار را خیلی بررسی کنید. خوب و با دقت..

انتخاب شرکت مناسب

اگرچه بازاریابی شبکه ای توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، اما ساختار اصلی آن هنوز برای مردم گیج کننده است. احتمالاً حداقل یک بار نام شرکت های هرمی را شنیده اید. شرکت های هرمی با فعالیت غیرقانونی و کمبود محصولات واقعی کالا را با قیمت غیر واقعی یا گرانتر به مشتریان تحویل می دهند.

هدف شرکت های هرمی فقط سود و کلاهبرداری است. از سوی دیگر بازاریابی شبکه ای سازمانی شبکه ای است که برای عرضه کالاهای با کیفیت و مقرون به صرفه سود دریافت می کند. پس برای راه اندازی این کسب و کار بهتر است ابتدا از قانونی بودن شرکت اطمینان حاصل کنید تا دچار مشکل نشوید. همچنین برای انتخاب آگاهانه و جلوگیری از اشتباه، در مورد اهمیت شرکت ها و نمایندگان کیفیت محصول تحقیق کنید.

آمادگی ذهنی برای بازاریابی شبکه ای

ابتدا، درک خود را از نحوه کار این کار بهبود بخشید. رویای ثروتمند شدن را یک شبه رها کنید و سعی کنید با به کارگیری اصول و خلاقیت به بهترین نتیجه برسید. صبر کلید موفقیت در بازاریابی شبکه ای است. با خلاقیت و ارتباط خوب شروع کنید. با توجه به اینکه بازاریابی شبکه ای از ارتباطات دهان به دهان پیروی می کند. ضمن برقراری ارتباط با اطمینان و دانش کامل، محصولات را توضیح دهید تا افراد را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

انواع بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای کسب و کاری است که به توزیع کنندگان متکی است. بنابراین، افرادی که بازاریابی قوی تری دارند موفق خواهند شد. البته بازاریابی شبکه ای انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط و مهارت خود می توانید آنها را انتخاب کنید. به طور کلی بازاریابی شبکه ای به سه دسته تقسیم می شود:

بازاریابی شبکه ای یک سطح

در بازاریابی شبکه ای تک سطحی، شما با خرید محصولات یا خدمات از شرکت و دریافت پورسانت در ازای آن، به فروش مستقیم می پردازید. شایان ذکر است که نیازی به جذب سایر توزیع کنندگان در شبکه در همان سطح ندارید و تمام دستمزد شما بستگی به میزان فروش خود شما دارد. ایوان یکی از شرکت های معروف بازاریابی شبکه ای است که از روش بازاریابی شبکه ای یک سطحی استفاده می کند.

بازاریابی شبکه ای دو سطحی

یکی دیگر از انواع مختلف بازاریابی شبکه ای، بازاریابی دو سطحی است. در این بازاریابی می توانید برای دستیابی به درآمد بیشتر (زیر مجموعه) استخدام کنید. این بدان معنی است که علاوه بر فروش مستقیم خود، می توانید کمیسیون فروش یا حتی ترافیک ارجاعی را از شرکت های وابسته یا توزیع کنندگان زیر مجموعه دریافت کنید.

بازاریابی شبکه ای چند سطحی

بازاریابی شبکه ای چند سطحی

برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای چند سطحی (MLM)، می توانید از استراتژی های بازاریابی شبکه ای مبتنی بر بازاریابی و نام محور استفاده کنید. راه اندازی یک کسب و کار بازاریابی شبکه ای به سرمایه کمی نیاز دارد، اما برای رسیدن به چندین سطح و درآمد زیاد به صبر و تلاش نیاز دارید. قیف بازاریابی به شما این امکان را می دهد که فرآیند و مسیر احتمالی خرید مخاطبین را ارزیابی کنید. وظیفه اصلی شما در این استراتژی تلاش برای گسترش بالای قیف و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی است. به عنوان یک رهبر گروه، می توانید با توضیح استراتژی ها، برگزاری جلسات انگیزشی و آموزش به افزایش فروش تیم کمک کنید.

مزایای بازاریابی شبکه ای چیست؟

به عنوان یک شغل پاره وقت با انعطاف پذیری بالا، این بازاریابی چند سطحی به شما امکان می دهد در هر کجا و در هر زمان بفروشید. در این نوع بازاریابی سقف درآمدی وجود ندارد و با کمی تلاش می توانید حداقل دو برابر یک کارمند درآمد کسب کنید. حالا وقت آن است که با هم به مزایای این حوزه نگاه کنیم.

تبلیغات رایگان

بازاریابی شبکه ای با استفاده از بازاریابی دهان به دهان تاثیر بیشتری بر روی مخاطب ایجاد می کند. امروزه تبلیغات یکی از مهمترین اقدامات هر کسب و کاری است. شما می توانید با گفتگوی منطقی با دیگران و توضیح مزایای محصولات، فروش انجام دهید و آنها را تبدیل کنید. پس نیازی به صرف هزینه برای تبلیغات در بازاریابی شبکه ای ندارید و فقط باید کمی خلاق و با انگیزه باشید.

تو رئیس خودت هستی

اگرچه ممکن است قوانینی در مورد نحوه فروش و عملکرد شما وجود داشته باشد، شما همچنان استقلال کسب و کار دارید. شغل دوم درست فکر کردن در این زمینه است که می توانید علاوه بر شغل تمام وقت خود، در هر زمان و هر کجا که بخواهید محصولات را بفروشید. البته روش فروش در بیشتر موارد به شما بستگی دارد و می توانید با برگزاری مهمانی و یا حتی فروش آنلاین پورسانت بسیار خوبی دریافت کنید.

فرصتی برای مشارکت مردم

محدودیتی برای شرکت در بازاریابی شبکه ای وجود ندارد. مشارکت خانواده و دوستان می تواند برای شما و دیگران مفید باشد. اما ورود خانواده و اقوام به این مجموعه همیشه موفق نیست! برای این کار باید آموزش های لازم را گذرانده و با اصول و نحوه برقراری ارتباط آشنا شوید. بازاریابی شبکه ای با قابلیت جذب افراد توانمند باعث سود بیشتر شما می شود. تنها مانع شما خودتان هستید. به طور کلی هر چقدر هم برای موفقیت در این شغل تلاش کنید، مطمئناً به همان میزان درآمد خواهید داشت.

معایب بازاریابی شبکه ای چیست؟

برای هر واکنشی آماده باشید و توانایی گوش ندادن را داشته باشید. کسب درآمد در برخی شرایط در این حرفه دشوار است و دلیل آن شباهت بازاریابی شبکه ای به شرکت های هرمی است. هنگامی که در تلاش برای استخدام یک جایگزین هستید، از همان ابتدا متوجه تردید در چشم همه خواهید شد. پس این دروغ بزرگ را باور نکنید که بازاریابی شبکه ای آسان است و می توانید در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.

استرس شدید

بازاریابی شبکه ای همیشه موفق نیست. کندی فروش و عدم فروش چند روزه فشار زیادی به مردم وارد می کند. همچنین برای موفقیت باید تلاش زیادی کنید، روی سبک ارتباطی خود کار کنید و دانش و آگاهی نسبتاً بالایی در مورد بازاریابی شبکه ای کسب کنید. بنابراین به تبلیغات در مورد میلیونر شدن یک شبه توجه نکنید. زیرا این شغل پر استرس، هر روز چالش های جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد که اگر حوصله و انگیزه کافی نداشته باشید، به زودی در آن گیر خواهید کرد!

بدون حقوق ثابت

در MLM بر اساس میزان فعالیت خود پورسانت دریافت می کنید. در واقع فروش بیشتر برابر است با درآمد بیشتر! باور اینکه بازاریابی شبکه ای به تنهایی پاسخگوی تمام نیازهای شماست، اشتباه است! چرا که حتی به عنوان شغل دوم هم ممکن است این شغل درآمد چندانی نداشته باشد. پس فریب دروغ هایی مثل «فقط خانواده ات جزئی از توست» یا «موفقیت در بازاریابی شبکه ای آسان است» را نخورید. شاید اعضای خانواده شما زیرمجموعه خوبی باشند، اما این موفقیت و فروش بالای آنها را تضمین نمی کند.

وجود کلاهبرداری

گاهی اوقات تشخیص قانونی بودن یا کلاهبرداری بودن آن سخت است. در مورد کلاهبرداری ابتدا همه چیز طبق برنامه پیش می رود و شاید برای ثبت نام در این شرکت ها هزینه ای دریافت کنند اما بعد از آن خبری از امکانات و این تبلیغات متقلبانه نیست. اما گاهی برای جلب اعتماد شما کالایی تهیه می کنند و درآمد نسبتا خوبی هم برای شما فراهم می کنند; اما پس از مدتی از شما سرمایه بیشتری می خواهند یا مجبورتان می کنند محصولات شرکت را خریداری کنید. این دقیقاً رویه شرکت های هرمی است، برخی از آنها در رأس هرم قرار می گیرند و پس از گذشت زمان به عنوان اعضای گروه و همچنین میزان افزایش سرمایه، سعی در کسب سود از زیردستان یا فرار دارند.

آیا بازاریابی شبکه ای قانونی است؟

آیا بازاریابی شبکه ای قانونی است؟

به احتمال زیاد اولین سوالی که ذهن افرادی را که می خواهند در بازاریابی شبکه ای فعالیت کنند به خود مشغول می کند این است که آیا این تجارت قانونی است یا غیرقانونی؟

نظرات مختلفی در مورد این نوع بازاریابی وجود دارد. اما بازاریابی شبکه ای با شرکت های هرمی غیرقانونی بسیار متفاوت است. بازاریابی شبکه ای یک تجارت قانونی است که مبتنی بر ارائه محصولاتی است که کالاها را با قیمتی مقرون به صرفه و با کیفیت خوب به مردم تحویل می دهد. با این حال، زمینه برای تقلب در این زمینه وجود دارد. وقتی یک شرکت فقط به فکر جذب اعضای جدید و پولشویی است و خبری از محصولات واقعی نیست، این اتفاق می افتد!

آیا فرصتی برای تقلب در بازاریابی شبکه ای با محصول وجود ندارد؟ قطعا وجود دارد. زیرا شرکت های متقلب می توانند با فروش محصولات با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی از مردم سود ببرند.

اما در حال حاضر شرکت های معتبری در این حرفه فعالیت می کنند که می توانید در این شرکت ها ثبت نام کنید و با تحقیق و مشاهده مجوز قانونی کسب درآمد کنید.

سرانجام

برخلاف بازاریابی شبکه ای، بازاریابی B2B یک تجارت بین دو شرکت است. در این روش کالاها از طریق چندین واسطه و فروش به دست مصرف کنندگان می رسند، اما در بازاریابی شبکه ای افراد با خرید محصولات از شرکت مادر و فروش مستقیم آن به مصرف کنندگان، درآمد کسب می کنند. در این زمینه میزان درآمد بستگی به حجم فروش و تعداد شعب شما دارد. MLM کار آسانی نیست و موفقیت در این شغل نیاز به صبر و تلاش زیادی دارد. دانش کافی محصول در کنار صداقت (به دور از هرگونه اغراق) برای فروش بیشتر نیز به خوبی کار می کند. بهتر است به جای تبلیغات نجومی، مشتریان را از مزایای خدمات خود متقاعد کنید و آنها را متقاعد کنید که با خرید این محصول کدام یک از نیازهای آنها برآورده می شود. در این مقاله سعی کرده ایم بازاریابی شبکه ای چیست و شما را با انواع، مزایا و معایب آن آشنا کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

سوالات متداول

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای یک ساختار سازمانی است که در آن شرکت ها به جای استفاده از پرسنل فروش، محصولات خود را با استخدام فروشندگان و فروشندگان مستقل به مشتریان عرضه می کنند. در این تجارت، هر چه بیشتر بفروشید، سود بیشتری به دست می آورید.

آیا بازاریابی شبکه ای قانونی است؟

بازاریابی شبکه ای با شرکت های هرمی غیرقانونی بسیار متفاوت است. بازاریابی شبکه ای یک تجارت قانونی است که مبتنی بر ارائه محصولاتی است که کالاها را با قیمتی مقرون به صرفه و با کیفیت خوب به مردم تحویل می دهد. با این حال، زمینه برای تقلب در این زمینه وجود دارد.

معایب بازاریابی شبکه ای چیست؟

کسب درآمد در این حرفه مشکل است و دلیل آن شباهت بازاریابی شبکه ای با شرکت های هرمی است، همچنین کار در این حرفه با استرس زیاد، نداشتن حقوق ثابت و احتمال کلاهبرداری همراه است.

به این مقاله امتیاز دهید