منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • توابع در پایتون آموزش ترفندهای حرفه ای با ویدئو

توابع در پایتون آموزش ترفندهای حرفه ای با ویدئو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
توابع در پایتون آموزش ترفندهای حرفه ای با ویدئو

توابع در پایتون یکی از ویژگی های مخفی این زبان برنامه نویسی است و می توانید با توابع به ویژگی های اضافی پایتون دسترسی پیدا کنید. البته توابع به عنوان متد نیز شناخته می شوند. هنگام یادگیری و آموزش پایتون وقتی نام تابع ذکر می شود به معنای توابع و توابع مخفی است که در قالب متدها وجود دارند و در آن زبان از پیش تعریف شده اند. با استفاده از توابع در پایتون، می توانید کارهایی مانند افزودن به یک مجموعه، حذف از آن، ترکیب دو مجموعه یا یافتن اندازه یک لیست را انجام دهید.

دوره ارائه شده در ویدئو

نحوه فراخوانی توابع در پایتون

نحوه فراخوانی توابع در پایتون بسیار آسان است و با افزودن یک خط کد می توانید به راحتی تابع از پیش تعریف شده را فراخوانی کرده و خروجی را از آن دریافت کنید. برای مثال متد append به صورت پیش فرض در این زبان وجود دارد که وظیفه آن افزودن به عناصر یک لیست است و می توانید آن را به صورت زیر فراخوانی کنید.

l1 = ['apple', 'banana', 'kiwi']

print(l1) #prints ['apple', 'banana', 'kiwi']

l1.append("orange")

print(l1) #prints ['apple', 'banana', 'kiwi', 'orange']

البته اگر قصد تعریف تابع سفارشی را دارید می توانید با تایپ نام تابع آن را در قسمت های مختلف فراخوانی کنید. در مثال زیر تابعی با کلمه کلیدی def تعریف می شود که وظیفه آن چاپ پیام در خروجی است. با فراخوانی myFunction() می توان تابع را اجرا کرد و پیام مورد نظر را چاپ کرد.

def myFunction():

    print("This is a test function")

myFunction() #prints This is a test function

مفیدترین ویژگی های پایتون

توابع در پایتون بخش بزرگی از عملکرد را تشکیل می دهند و شما می توانید از بسیاری از توابع از پیش تعریف شده در این زبان استفاده کنید. علاوه بر روش افزودن، امکان استفاده از توابعی مانند range و find در حین رمزگذاری وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. مفیدترین توابع پایتون به شرح زیر است، اما شما می توانید با مراجعه به فایل راهنمای آن زبان به توابع بیشتری دسترسی داشته باشید.

تابع محدوده در پایتون

تابع محدوده پایتون توانایی تولید طیف وسیعی از اعداد را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال، مثال زیر آرایه ای از اعداد از 0 تا 5 را ایجاد می کند که می تواند با حلقه for Python در خروجی چاپ شود.

y = range(6)

for n in y:

    print(n) #prints 0, 1, 2, 3, 4, 5

در این ویژگی قابلیت سفارشی سازی وجود دارد و با افزودن حد اولیه و حد نهایی می توانید بازه زمانی مشخصی را برای تولید اعداد تعیین کنید. در مثال زیر حد اولیه از عدد 4 شروع می شود و یک به یک تا حد نهایی 8 ادامه می یابد.

y = range(4,9)

for n in y:

    print(n) #prints 4, 5, 6, 7, 8

در صورت نیاز به تعیین مراحل، این کار را می توان با افزودن مرحله بعد از حد نهایی انجام داد. در مثال زیر حد اولیه 4 است و اعداد خروجی 2 افزایش می یابد.

y = range(4, 15, 2)

for n in y:

    print(n) #prints 4, 6, 8, 10, 12, 14

تابع Find در پایتون

توابع در پایتون ویژگی های جذابی را در اختیار کاربر قرار می دهند و یکی از بهترین ویژگی ها Find function در پایتون است. با استفاده از این تابع می توانید اولین رخداد را در یک رشته پیدا کنید و عددی که این تابع برمی گرداند نشان دهنده شاخص شروع آن است.

به عنوان مثال در کد زیر یک رشته تعریف شده است و هدف ما بررسی رویداد “test” روی رشته مورد نظر است. تابع find بررسی می کند که آیا “تست” در رشته مورد نظر وجود دارد یا خیر. سپس نمایه حرف اول آن در خروجی چاپ می شود.

Test = "this is a test code"

x = Test.find("test")

print(x) #prints 10

اگر رویداد مورد نظر با تابع find یافت نشد، عدد نشان داده شده در خروجی -1 است.

Test = "this is a test code"

x = Test.find("welcome")

print(x) #prints -1

می توانید فاصله بررسی را تنظیم کنید. در مثال زیر، شاخص رویداد فقط بین 4 تا 10 بررسی می شود.

Test = "this is a test code"

x = Test.find("i", 4, 10)

print(x) #prints 5

تابع len در پایتون

تابع len در پایتون یکی از پرکاربردترین توابع در پایتون است. شما می توانید طول لیست را با استفاده از این تابع مشخص کنید، که در بسیاری از موقعیت های کدنویسی مورد نیاز است.

List = ['apple', 'kiwi', 'banana']

y = len(List)

print(y) #prints 3

البته برای تعیین طول یک رشته می توانید از تابع len به صورت زیر استفاده کنید.

String = "Hello World!"

x = len(String)

print(x) #prints 12

توابع نوشتن در پایتون

نوشتن توابع در پایتون امکان پذیر است و این کار را می توان با استفاده از کلمه کلیدی def انجام داد. شما به راحتی می توانید توابع سفارشی را در این زبان ایجاد کنید تا عملیات خاصی را روی آنها انجام دهید.

در مثال زیر تابع myFunction تعریف شده است که وظیفه آن دریافت دو عدد a و b است و پس از محاسبه مجموع آنها، نتیجه را در x ذخیره می کند.

def myFunction(a, b):

    c = a + b

    return c

x = myFunction(10, 20)

print(x) #prints 30

توجه داشته باشید که امکان انتقال عناصر یک لیست به عنوان یک کل به یک تابع وجود دارد. در مثال زیر می توانیم از توابع در پایتون استفاده کنیم و هر عنصر لیست را به ترتیب در خروجی چاپ کنیم.

def myFunction(list):

    for i in list:

        print(i)

fruits = ['banana', 'kiwi', 'orange']

myFunction(fruits) #prints banana, kiwi, orange

نتیجه

استفاده از توابع در پایتون به شما این امکان را می دهد که به ویژگی های منحصر به فرد این زبان دسترسی داشته باشید. با کمی آگاهی از توابع این زبان می توانید تابع خاصی را تعریف کرده و بین کدها از آن استفاده کنید. این زبان برنامه نویسی طیف وسیعی از روش ها را در اختیار شما قرار می دهد و با استفاده از بسته های پایتون این امکانات افزایش می یابد. برای آموزش بیشتر می توانید به سایت python.coderz.ir مراجعه کنید. اگر در مورد استفاده از توابع در پایتون سوالی دارید، خوشحال می شویم در ادامه این مقاله آن را با ما در میان بگذارید.