منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • جاوا اسکریپت یا پایتون: 2 ابرقدرت برای توسعه وب

جاوا اسکریپت یا پایتون: 2 ابرقدرت برای توسعه وب

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جاوا اسکریپت یا پایتون: 2 ابرقدرت برای توسعه وب

انتخاب بین جاوا اسکریپت یا پایتون یکی از مهم ترین مراحل برای افرادی است که می خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند. این امر به ویژه در سمت وب و سرور اهمیت بیشتری پیدا می کند و زمانی که قصد دارید یک توسعه دهنده حرفه ای باطن شوید باید بین این دو زبان یکی را انتخاب کنید. البته بسیاری از علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی تصمیم به یادگیری هر دو زبان دارند که در این مورد ضروری است آموزش جاوا اسکریپت یا یادگیری پایتون به زمان بیشتری فکر کنید. این دو زبان در حال حاضر جزو قدرتمندترین زبان های توسعه وب هستند و با استفاده از آن ها می توانید به یک توسعه دهنده وب حرفه ای تبدیل شوید. اما با استفاده از زبان پایتون می توان اپلیکیشن های دیگری مانند هوش مصنوعی یا طراحی رابط گرافیکی را انتظار داشت و در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار داد.

برنامه های جاوا اسکریپت و پایتون

به طور کلی پایتون یا جاوا اسکریپت برای اپلیکیشن های خاصی طراحی و ارائه می شود که برای هر کدام دو یا سه اپلیکیشن اصلی را می توان مشخص کرد. زبان جاوا اسکریپت که در بین توسعه دهندگان بسیار محبوب است یکی از ابزارهای اصلی توسعه سمت سرور وب است و همچنین می توانید با استفاده از این زبان برنامه های وب سمت کاربر را توسعه دهید. سهولت یادگیری و دسترسی به بسیاری از آموزش های غنی در وب باعث شده است که هر روز بر تعداد کاربران این زبان افزوده شود.

یکی از اپلیکیشن های جالب جاوا اسکریپت قابلیت توسعه اپلیکیشن های موبایل است که با استفاده از این قابلیت در عمل زبان چند منظوره را یاد خواهید گرفت. یادگیری مفاهیم اولیه جاوا اسکریپت به شما این امکان را می دهد که با تمرکز بر کتابخانه های تخصصی این زبان، برنامه های متنوعی را در آینده پیش بینی کنید.

افرادی که بین انتخاب جاوا اسکریپت و پایتون تردید دارند، بهتر است کمی با زبان پایتون آشنا شوند. این زبان یکی از زبان های اسکریپت نویسی است که به دلیل سینتکس آسان به یکی از محبوب ترین ابزارهای دنیای برنامه نویسی تبدیل شده است. شاید زبان پایتون به طور خاص برای توسعه وب طراحی نشده باشد، زیرا به غیر از توسعه وب، برنامه های کاربردی زیادی می توان از این زبان انتظار داشت. به عنوان مثال، با یادگیری پایتون، می توانید به یک متخصص هوش مصنوعی، توسعه دهنده وب، طراح رابط کاربری گرافیکی و دانشمند داده تبدیل شوید. برای اطلاعات بیشتر مقاله کامپیوتر را که در مورد مقایسه و بررسی تفاوت های جاوا اسکریپت و پایتون است را مطالعه کنید.

برنامه های جاوا اسکریپت و پایتون

مقایسه محبوبیت پایتون و جاوا اسکریپت

در حال حاضر، اگر آمار محبوبیت جاوا اسکریپت و پایتون را بررسی کنیم، متوجه می شویم که این دو زبان از این نظر در بالای جدول قرار دارند. توجه داشته باشید که این محبوبیت دلایل زیادی دارد که یکی از آنها سهولت در نصب و استفاده است. می توانید مجری های جاوا اسکریپت و پایتون را به صورت رایگان روی سیستم خود نصب کنید و در کمتر از چند دقیقه شروع به کدنویسی کنید.

از نظر محبوبیت، این دو ابزار جزو 5 زبان برتر دنیا هستند و می‌توانید از آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف مانند ویندوز، لینوکس یا مک استفاده کنید. به طور کلی انتخاب بین این دو زبان به عهده شماست و اهداف آینده شما تعیین کننده خواهد بود.

درآمد سالانه و چشم انداز شغلی برنامه نویسان پایتون و جاوا اسکریپت

درآمد سالانه و آینده شغلی برنامه نویسان پایتون و جاوا اسکریپت در سطح قابل توجهی است. شاید در رده شغلی پایین تری بتوانید درآمد یک برنامه نویس جاوا اسکریپت یا پایتون کسب کنید، اما رسیدن به سطح دانش خوب در این دو زبان زمان می برد. اگر پایتون و جاوا اسکریپت را بلد باشید و بتوانید کتابخانه های لازم را یاد بگیرید، امکان رسیدن به درآمد 10 تا 20 میلیون تومانی دور از انتظار نیست.

در شرایط فعلی تقاضای کار به دو زبان در ایران و خارج از کشور وجود دارد و شما می توانید با مراجعه به یکی از وب سایت های آگهی استخدام، این بازار کار پر تقاضا را مشاهده کنید. دلیل این امر نیاز به متخصصان فناوری است که می توانند با طراحی راه حل های برنامه نویسی که با استفاده از هر دو زبان پایتون و جاوا اسکریپت قابل دسترسی هستند، به ساده سازی فرآیندها کمک کنند.

مقایسه ساختاری پایتون و جاوا اسکریپت

نقطه قوت این دو زبان در ساختار منحصر به فرد آنهاست و این ساختار اغلب راه حلی آسان برای توسعه کد است. وراثت به هر دو زبان در دسترس است، در جاوا اسکریپت این الگو نمونه اولیه است و در پایتون الگوی وراثت مبتنی بر کلاس خواهد بود.

از نظر تنوع ماژول ها و کتابخانه های کاربردی، هر دو زبان مزایای زیادی به کاربر ارائه می دهند و می توانید از بسیاری از کتابخانه های توسعه وب در جاوا اسکریپت و پایتون استفاده کنید. با این حال، اگر یک مقایسه کلی از نظر تعداد انجام دهیم، پایتون تعداد کتابخانه های بسیار بیشتری دارد.

اگر قصد دارید در آینده اپلیکیشن های موبایل توسعه دهید، بهتر است روی جاوا اسکریپت تمرکز کنید زیرا پایتون زبان خوبی برای آن نیست.

مقایسه ساختاری پایتون و جاوا اسکریپت

آشنایی با دوره های جاوا اسکریپت و پایتون

برای گرفتن بهترین نتیجه از یادگیری جاوا اسکریپت و پایتون، شرکت در یک دوره با کیفیت و برنامه ریزی شده یکی از مهم ترین مراحل است. با گذراندن دوره های دانشجویی در جاوا اسکریپت و پایتون می توانید با مفاهیم کلی این دو زبان آشنا شوید و گامی در جهت حرفه ای شدن بردارید. مزیت دوره های برنامه نویسی دانشجویی دسترسی آسان و فوری به محتوای دوره است، بنابراین می توانید در هر زمان و مکان یک تخصص حرفه ای را بیاموزید.

نتیجه

انتخاب جاوا اسکریپت یا پایتون به اهداف آینده شما بستگی دارد. اگر قصد دارید روی دنیای وب و اپلیکیشن های موبایل تمرکز کنید، بهتر است زبان جاوا اسکریپت را یاد بگیرید. زبان پایتون یک ویژگی منحصر به فرد است که علاوه بر قابلیت توسعه وب، قابلیت های دیگری مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده ها و توسعه رابط کاربری گرافیکی را در اختیار کاربر قرار می دهد. شما می توانید نظرات خود را در مقاله زیر با ما در میان بگذارید.