منو سایت

جی کوئری چیست و کجا استفاده می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جی کوئری چیست و کجا استفاده می شود؟

اگر با مفاهیم توسعه وب، توسعه برنامه های کاربردی وب و طراحی وب سایت پویا آشنا هستید، احتمالاً نام جاوا اسکریپت و کتابخانه محبوب آن یعنی جی کوئری را شنیده اید و شاید از خود پرسیده باشید که جی کوئری چیست و کجا استفاده می شود. آیا جی کوئری یک زبان برنامه نویسی است؟ چگونه کار می کند و مزایا و معایب عملی آن چیست؟ در این مقاله به تمام سوالات فوق می پردازیم و هر اطلاعاتی که در مورد این کتابخانه محبوب جاوا اسکریپت بخواهید در اختیار شما قرار می دهیم.

جی کوئری چیست؟

همانطور که می دانید جاوا اسکریپت یکی از ابزارهایی است که توسعه دهندگان وب اغلب از آن برای افزودن قابلیت به وب سایت خود استفاده می کنند. یکی از ابزارهایی که قدرت و انعطاف زیادی را برای کار با جاوا اسکریپت به آنها ارائه می دهد، جی کوئری است. به عبارت دیگر، جاوا اسکریپت به وب سایت ها اجازه می دهد تا تعاملی و پویا باشند و جی کوئری ابزاری است که به ساده سازی این فرآیند کمک می کند. در واقع، jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که به ساده سازی و استاندارد کردن تعاملات بین کد جاوا اسکریپت و عناصر HTML کمک می کند.

آیا جی کوئری یک زبان برنامه نویسی است؟

jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است. درک تفاوت بین یک زبان برنامه نویسی، کتابخانه و چارچوب می تواند در ابتدا گیج کننده باشد. بسیاری از مردم React، Angular، Vue.js، Ember و jQuery را به عنوان زبان های برنامه نویسی می دانند. اما اینطور نیست. اینکه برنامه نویسی چیست به خودی خود یک موضوع کامل است، اما این فرض که jQuery یک زبان برنامه نویسی است، همانطور که گفته شد، یک اشتباه است.

جاوا اسکریپت (JS) یک زبان برنامه نویسی است و تمامی موارد فوق در واقع انواع فریم ورک ها و کتابخانه های مبتنی بر جاوا اسکریپت هستند. React، Preact و jQuery نمونه هایی از کتابخانه های جاوا اسکریپت هستند. اما آیا می دانید کتابخانه چیست؟

امروزه کتابخانه ها و فریم ورک ها به استانداردی در توسعه وب و برنامه های کاربردی وب تبدیل شده اند. زیرا استفاده از آنها توسعه نرم افزار را آسان تر، سریع تر و در نتیجه ارزان تر می کند. Angular، Vue.js و Ember نمونه هایی از چارچوب های جاوا اسکریپت هستند. چارچوب با کتابخانه متفاوت است. اطلاعات دقیق را می توانید در مقاله فریمورک چیست که در وبلاگ پونیشا منتشر شده است بخوانید.

جی کوئری کجا استفاده می شود؟

جی کوئری کجا استفاده می شود؟

jQuery برای انجام یک سری کارهای رایج که به تعداد زیادی خط کد جاوا اسکریپت نیاز دارد استفاده می شود. بنابراین دیگر نیازی به نوشتن این وظایف ندارید و می توانید تنها با یک خط کد آنها را فراخوانی کنید. این کار استفاده از جاوا اسکریپت را در وب سایت شما بسیار آسان می کند. با انجام پروژه jQuery توسط توسعه دهندگان مجرب Punisha می توانید یک وب سایت تعاملی، زیبا و پویا داشته باشید.

ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی باید از یک کتابخانه جاوا اسکریپت مانند jQuery استفاده کنید و چه زمانی باید از چارچوبی مانند Angular برای توسعه یک پروژه استفاده کنید؟ در پاسخ باید گفت که این سوال کاملا به عهده شماست. اگر ترجیح می دهید در چارچوب محدودیت ها کار کنید و در ازای بهره وری بیشتر منابع، کنترل را کنار بگذارید، استفاده از چارچوب جاوا اسکریپت منطقی است. اما اگر می‌خواهید کنترل و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید و می‌خواهید زمان بیشتری را صرف قرار دادن برنامه‌تان به روشی که می‌خواهید بکنید، به نظر می‌رسد استفاده از کتابخانه در این شرایط منطقی‌تر است. با استخدام یک برنامه نویس، می توانید دقیقاً متوجه شوید که چه کسی برای پروژه شما ترجیح داده می شود.

مزایا و معایب جی کوئری در مقایسه با سایر کتابخانه ها

مزایا و معایب جی کوئری در مقایسه با سایر کتابخانه ها

همانطور که گفته شد چندین کتابخانه و فریمورک برای جاوا اسکریپت توسعه داده شده است که کار برنامه نویسان را بسیار تسهیل می کند. در مرحله بعد، ما کتابخانه jQuery را با برخی از محبوب ترین آنها مقایسه می کنیم.

مقایسه jQuery و React

jQuery و React کتابخانه های جاوا اسکریپتی هستند که با استفاده از تکنیک های مختلف نتایج قابل مقایسه ای را ارائه می دهند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در مقاله دیگری به تفصیل توضیح دادیم که React چیست. اما به طور کلی، مزایا و معایب jQuery در مقایسه با React به شرح زیر خلاصه می شود:

اندازه کتابخانه

توسعه دهندگان React اغلب از کتابخانه بزرگ شکایت دارند. اندازه کتابخانه React پس از کوچک سازی تقریباً 95 کیلوبایت است، در حالی که کتابخانه jQuery تقریباً 75 کیلوبایت است. بنابراین، اندازه فایل jQuery 18٪ کوچکتر از React است.

تعداد کتابخانه ها

بزرگترین منبع موجود برای کتابخانه های جاوا اسکریپت که در سال 2019 راه اندازی شد، Node Package Manager (NPM) است. جی کوئری هفت سال از React قدیمی تر است. بنابراین ممکن است فکر کنید که کتابخانه های بیشتری نسبت به React برای jQuery ارائه شده است. با این حال، وقتی این مخزن را برای بسته‌های jQuery و React جستجو می‌کنید، می‌بینید که React بسته‌های NPM بسیار بیشتری دارد.

سهولت استفاده

وقتی صحبت از سهولت استفاده به میان می آید، بحث بین jQuery و React کمی پیچیده می شود. هر دو مشابه هستند اما هدف از کاربرد آنها متفاوت است. اگر در حال ساخت یک وب سایت ساده هستید و می خواهید سبکی به آن اضافه کنید، می توانید از jQuery استفاده کنید. jQuery برای کارهایی مانند ایجاد یک منوی ناوبری متحرک، فعال کردن یک فرم تماس ساده، یا اجرای یک رویداد روی یک دکمه عالی عمل می کند.

jQuery در هنگام ساخت یک برنامه وب با ویژگی های پیچیده و نماهای مختلف، چیزی برای گفتن ندارد. اینجاست که React وارد می شود. با توجه به ماهیت طراحی و مکانیزمی که کامپوننت ها در آن پیاده سازی می شوند، React بهتر می تواند این برنامه های تحت وب را مدیریت کند.

مقایسه jQuery و Angular

مقایسه AngularJS و jQuery از نظر فنی صحیح نیست زیرا اولی یک چارچوب و دومی یک کتابخانه جاوا اسکریپت است. در مقاله انگولار چیست می توانید اطلاعات مفیدی در مورد این فریمورک به دست آورید.

فقدان ساختارهای الزام آور در jQuery به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که پروژه را هر طور که صلاح می دانند بسازند. اما همین ویژگی برای یک پروژه بزرگ می تواند منجر به عدم طراحی واضح و عدم کنترل کد شود. به همین دلیل، Angular برای استفاده در پروژه های بزرگ ترجیح داده می شود. نکته دیگری که مشروعیت این مقایسه را به چالش می کشد این واقعیت است که AngularJS و jQuery می توانند به یکدیگر وابسته باشند.

به طور خلاصه، jQuery بهترین استفاده را برای ایجاد وب‌سایت‌ها، امکان انعطاف‌پذیری، جلوه‌های بصری و انیمیشن را دارد. با کمک آن، تزئین یک وب سایت با عناصری مانند نوار لغزنده یا آکاردئون بسیار آسان است. به طور کلی به نیازهای پروژه و ترجیح شخصی توسعه دهنده بستگی دارد که از کدام کتابخانه یا چارچوب استفاده شود. با کمک توسعه دهندگان فعال در پونیشا، هر نوع پروژه Angular به راحتی امکان پذیر است.

مقایسه jQuery و ViewJS

Vue.JS چیست؟ به طور خلاصه باید گفت که ViewJS مانند Angular یک فریمورک جاوا اسکریپت است. بنابراین از نظر فنی مقایسه این دو اشتباه است. Vue.js بسیار مقیاس پذیر و به اندازه کافی ساده است که بیشتر برای ساخت برنامه های وب تک صفحه ای استفاده می شود. اما اگر می خواهید یک وب سایت با دستکاری ساده DOM ایجاد کنید، از jQuery استفاده کنید.

آخرین کلمه

جی کوئری یکی از محبوب ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت است که به طور کامل شعار خود را “کمتر بنویس، بیشتر انجام بده” را تحقق می بخشد. هدف jQuery سهولت استفاده از جاوا اسکریپت در وب سایت شما است. جی کوئری کارهای زیادی را انجام می دهد که نیاز به خطوط کد زیادی برای نوشتن در جاوا اسکریپت دارد. این توابع را می توان تنها با یک خط فراخوانی کرد.

با سفارش پروژه برنامه نویسی در پونیشا می توانید زیباترین وب سایت های تعاملی و پویا را با jQuery، React، Angular یا هر کتابخانه و فریمورک دیگری که می خواهید داشته باشید.