روندهای هوش مصنوعی و برنامه نویسی در سال 2022 و اوایل سال 2023

روندهای هوش مصنوعی و برنامه نویسی در سال 2022 و اوایل سال 2023

سال 2022 سال خوبی برای دنیای برنامه نویسی بود. مانند هر سال، جامعه برنامه نویسی در سراسر جهان رشد قابل توجهی داشته است و به طور قابل پیش بینی، سن برنامه نویسان مبتدی و حرفه ای نیز کاهش یافته است. در زیر روندهای هوش مصنوعی و برنامه نویسی در سال 2022 و ورود به سال 2023 را بررسی کرده ایم. این مقاله برای افرادی که قصد تحصیل برنامه نویسی در سال 2023 را دارند ضروری است. شما می توانید با استفاده از آمار امسال انتخاب بهتری برای یادگیری زبان برنامه نویسی داشته باشید. زیر

محبوب ترین فناوری های برنامه نویسی سال گذشته طبق Stackoverflow

سایت stackoverflow محبوب ترین سایت در بین برنامه نویسان در سراسر جهان است. این سایت به عنوان مرجع پرسش و پاسخ و به اشتراک گذاری تجربیات برنامه نویسان عمل می کند و بزرگترین انجمن برنامه نویسی است.

Overflow Stack هر سال نظرسنجی توسعه دهندگان را منتشر می کند. مدت کوتاهی پس از انجام این نظرسنجی، اطلاعات مختلفی منتشر خواهد شد که ممکن است نقاط مورد علاقه را نشان دهد. در زیر، به طور جداگانه به موارد مختلف در نظرسنجی Stack Overflow 2022 نگاهی خواهیم انداخت.

یکی از مواردی که در نظرسنجی امسال اجرا شد، تقسیم بندی رای دهندگان بر اساس مهارت ها و وضعیت برنامه نویسی آنهاست. بدین ترتیب آمار در سه گروه نمایش داده می شود.

  • همه توسعه دهندگان
  • توسعه دهندگان حرفه ای
  • مردم برنامه نویسی را یاد می گیرند

محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سال 2022

از ده سال گذشته، جاوا اسکریپت محبوب ترین و پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است. این زبان هم توسط توسعه دهندگان حرفه ای و هم اکثر برنامه نویسان استفاده می شود. اما آمار برنامه نویسان کارآموز کمی متفاوت است.

در این گروه، زبان‌های HTML/CSS در رتبه اول و پس از آن جاوا اسکریپت قرار دارند. این مورد نشان دهنده علاقه این افراد به توسعه front end است.

به طور کلی، جاوا اسکریپت، HTML/CSS و پایتون محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 بودند. البته، پایتون پس از SQL در رتبه چهارم قرار دارد (SQL یک زبان پرس و جوی ساختاریافته است!).

برای مشاهده نتایج رای گیری محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سال 2022 از دیدگاه توسعه دهندگان و افرادی که برنامه نویسی می آموزند، می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

گرافیک را ببینید

محبوب ترین پایگاه داده در سال 2022

محبوب ترین پایگاه داده در بخش 2022 نتایج جالبی دارد. توسعه دهندگان حرفه ای تمایل دارند از PostgreSQL استفاده کنند. بنابراین در رای توسعه دهندگان حرفه ای، حدود 46.5 درصد از این پایگاه داده استفاده می کنند. رتبه بندی زیر متعلق به MySQL و SQLite است.

اما صدای برنامه نویسان آینده یک نکته جالب دارد. حدود 31.3٪ از توسعه دهندگان مبتدی از MangoDB استفاده می کنند. بنابراین، این پایگاه داده پس از MySQL در رتبه دوم قرار دارد. جایگاه سوم متعلق به SQLite است.

به طور کلی، MySQL همچنان پر استفاده ترین پایگاه داده در جهان است و پس از آن PostgreDB، SQLite و MangoDB قرار دارند.

برای مشاهده نتایج رای گیری محبوب ترین پایگاه داده در سال 2022 از دیدگاه متخصصان توسعه و افراد یادگیری برنامه نویسی می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

گرافیک را ببینید

پلتفرم های ابری

توسعه دهندگان حرفه ای ترجیح می دهند از پلتفرم ابری AWS و Azune بیشتر از سایر پلتفرم ها استفاده کنند. رتبه سوم متعلق به پلتفرم Google Cloud است.

اما یک تفاوت جالب وجود دارد. توسعه دهندگان یادگیرنده علاقه مند به استفاده از پلتفرم های کاملا متفاوت هستند. برای مثال پلتفرم ابری Heroku محبوب ترین پلتفرم ابری در بین این افراد است. 35 درصد از زبان آموزان از این پلتفرم استفاده می کنند که در مقایسه با 18 درصد توسعه دهندگان حرفه ای، آمار جالبی است. پس از آن Google Cloud قرار دارد و رتبه سوم به پلتفرم Firebase می رسد.

به طور کلی، آمار همه شرکت کنندگان تفاوت چندانی با نظرات توسعه دهندگان حرفه ای ندارد. AWS، Azune و Google Cloud به ترتیب پر استفاده ترین پلتفرم های ابری در جهان هستند.

برای مشاهده نتایج رای گیری بهترین پلتفرم های ابری (مبتنی بر ابر) از دیدگاه توسعه دهندگان حرفه ای و افراد یادگیری برنامه نویسی می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

گرافیک را ببینید

محبوب ترین چارچوب ها و کتابخانه ها در سال 2022

چارچوب های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در میان توسعه دهندگان حرفه ای، Node.js با 46.3 درصد، React با 44.3 درصد و jQuery با 29.2 درصد پرکاربردترین فریم ورک های فرانت اند و بک اند هستند.

در میان افرادی که برنامه نویسی می آموزند، Node.js نیز با 52.85% محبوب ترین فریم ورک است. پس از آن React با 42.8 درصد در رتبه دوم و فریم ورک Express با 25.7 درصد در رتبه سوم قرار دارند.

به طور کلی نتایج این بخش بسیار شبیه به صداهای ضبط شده توسط توسعه دهندگان است. اولین تا سومین فریم ورک و کتابخانه های محبوب زبان برنامه نویسی در سال 2022 به ترتیب متعلق به NodeJS، React و jQuery است.

برای مشاهده نتایج رای گیری محبوب ترین فریم ورک ها و کتابخانه ها در سال 2022 از دیدگاه توسعه دهندگان و افراد یادگیری برنامه نویسی می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

گرافیک را ببینید

مروری بر روند شرکت OpenAI در زمینه هوش مصنوعی

یکی از شرکت هایی که این روزها زیاد درباره آن می شنویم OpenAI است. OpenAI را می توان یک شرکت پیشرو در زمینه توسعه هوش مصنوعی کنترل شده در نظر گرفت. این شرکت در سال 1394 تاسیس شد. اما مردم برای اولین بار در سال 2019 متوجه حضور آن شدند. امسال OpenAI یکی از محصولات خود به نام GPT-2 را منتشر کرد که می تواند با یک کلیک مقالاتی کاملاً شبیه به مقالات انسانی تولید کند. البته، افرادی که اخبار فناوری را بیشتر دنبال می‌کنند، می‌دانند که OpenAI از زمان آغاز به کار سروصدای زیادی به پا کرده است.

حالا برگردیم به موضوع اصلی. از سال 2019 که اولین محصول معرفی شد تا کنون که در حال نگارش این مقاله هستیم، این شرکت تعداد محدودی از محصولات خود را روانه بازار کرده است. OpenAI دو محصول از Trends هوش مصنوعی دارد. ChatGPT و DALL-E 2!

هر کدام از این دو ربات انقلابی در زمینه هوش مصنوعی هستند. به گفته برخی کارشناسان، این هوش مصنوعی می تواند خطرناک باشد و با هدف تولید اطلاعات نادرست و انتشار آن در ابعاد بالا است. در زیر به بررسی این دو گرایش در حوزه هوش مصنوعی می پردازیم و به این نتیجه می رسیم که آیا آنها خطرناک هستند یا خیر.

مقدمه ای بر ChatGPT و مکانیسم ترانسفورماتورها

هوش مصنوعی ChatGPT یا GPT 2.5 یکی از محصولات مدرن هوش مصنوعی این روزها است که توسط OpenAI توسعه یافته و در پایان سال 2022 عرضه شده است.این ربات در واقع یک ChatBot است که می تواند موضوعات و جملات کاربران را درک کند و به آنها منطقی و صحیح بدهد. پاسخ می دهد. علاوه بر این، این ربات توانایی درک برنامه نویسی، فیزیک، ریاضیات و … را نیز دارد.

این ربات با استفاده از پایگاه داده قدرتمند خود و همچنین یادگیری مداوم خود می تواند به سوالات مختلف پاسخ دهد. به عنوان مثال، می توانید از او در مورد روش های اندازه گیری سطح دریا بپرسید. یا حتی یک کد به او بدهید و از او بخواهید آن را بهبود بخشد. همه این کارها توسط ChatGPT به عنوان هوش مصنوعی قابل انجام است.

البته این روند هوش مصنوعی مزایا و مشکلاتی دارد که در آینده قابل بهبود است. در زیر به طور خلاصه به این عناصر پرداخته می شود.

در صفحه‌ای در وب‌سایت OpenAI به محدودیت‌ها و مشکلات این ربات اشاره شده است و این شرکت می‌گوید به مرور زمان این مشکلات را برطرف خواهد کرد.

مکانیزم ترانسفورماتورها چیست؟

ترانسفورماتور یکی از مدل های یادگیری عمیق است که از مکانیسم توجه به خود استفاده می کند. این مکانیسم به هوش مصنوعی اجازه می دهد تا اهمیت هر قطعه از داده های ورودی را پردازش و اندازه گیری کند. ترانسفورماتور بیشتر در زمینه پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می شود.

به عبارت ساده تر، ترانسفورماتورها نوعی معماری شبکه عصبی هستند که در یادگیری عمیق استفاده می شوند. این معماری برای حل مسائلی مانند تبدیل ورودی های متوالی به خروجی های متوالی در سیستم ها و برنامه های یادگیری عمیق استفاده می شود. GPT-3 که مخفف Third Generative Generative Pre-trained Transformer است، نسل سوم این مدل یادگیری ماشینی است. این مدل که توسط OpenAI توسعه یافته است، تنها به مقدار کمی ورودی برای تولید حجم زیادی از متن پیچیده مرتبط با ورودی نیاز دارد. درست مثل ChatGPT!

البته توجه داشته باشید که ChatGPT AI مبتنی بر GPT 2.5 است. بنابراین، GPT3 نسخه بعدی است که مطمئناً دارای قابلیت ها و توانایی بهتری برای انجام وظایف است.

معرفی DALL-E 2 و وظیفه Text to Image

DALL-E 2 یکی دیگر از محصولات مدرن هوش مصنوعی در سال های 2022 و 2023 است که این هوش مصنوعی می تواند متون و توضیحات متنی را از کاربر دریافت کند و با تجزیه و تحلیل آن تصویری ایجاد کند. هوش مصنوعی مانند DALL-E 2 در واقع یک مدل یادگیری ماشینی است که با دریافت توضیحات زبان طبیعی تصویری مطابق با آن ایجاد می کند.

این هوش مصنوعی می تواند متن را به تصویر تبدیل کند. یعنی بعد از ثبت نام در این ربات می توانید متن های مورد نظر خود را وارد کنید تا ربات تصاویر مرتبط را ایجاد و به شما نشان دهد. خبر خوب این است که تصاویر ایجاد شده توسط این هوش مصنوعی همه متعلق به شما هستند. شما می توانید این تصاویر را برای دوستان و مخاطبین خود در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. همچنین می توانید آنها را در پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، تیک توک، یوتیوب و غیره منتشر کنید بدون اینکه نگران حق چاپ این تصاویر باشید.

مولد متن به تصویر DALL-E 2 از دو شبکه عصبی استفاده می کند. این شبکه های عصبی با توجه به ورودی متن تصاویر را تولید می کنند. آنها همچنین ارزیابی می کنند که نتیجه چقدر واقعی به نظر کاربر می رسد.

زمینه پردازش زبان طبیعی NLP

پردازش زبان طبیعی یا NLP (پردازش زبان طبیعی) یکی از روش‌های درک زبان انسانی برای رایانه است. پردازش زبان طبیعی یکی از سخت ترین و بسیار زیباترین شاخه های هوش مصنوعی است و به کامپیوترها کمک می کند تا زبان انسان و نحوه استفاده از آن را بفهمند. 2022 سال خوبی برای این منطقه بود. زیرا بسیاری از مردم آن را می شناسند و احتمالا برنامه نویسان زیادی تشویق به فعالیت در این زمینه شده اند. تنها می توان امیدوار بود که در سال های آینده تعداد توسعه دهندگان و فعالان این حوزه افزایش یابد.

معرفی سایت Hugging Face

سایت facehugger در واقع انجمنی از توسعه دهندگان هوش مصنوعی در جهان است. افراد زیادی در این انجمن فعال هستند. این انجمن تعدادی ابزار و کتابخانه مرتبط با شاخه های مختلف هوش مصنوعی مانند NLP و CV ایجاد کرده و به صورت متن باز در اختیار کاربران قرار داده است. اگر علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستید می توانید از امکانات این سایت استفاده کنید.

تمامی آموزش های لازم نیز در صفحه دوره موجود است.

کتابخانه Transformers در پایتون

کتابخانه Transformer زبان برنامه نویسی پایتون یکی از کتابخانه های پیشرفته پایتون است. این کتابخانه در زمینه NLP بسیار کاربردی است و امکان دسترسی به آن در وب سایت Hugging Face وجود دارد. برای آموزش نصب و استفاده از این کتابخانه در پایتون می توانید به صفحه مربوطه در این سایت مراجعه کنید.

نتیجه

روندهای هوش مصنوعی در سال 2022، بسیاری از اخبار فناوری؛ به خصوص در چند ماه اخیر. حال باید منتشر کنیم و ببینیم این ابزارها در آینده چقدر به مردم کمک خواهند کرد. به نظر می رسد در آینده ای نزدیک باید شاهد استفاده گسترده از هوش مصنوعی به عنوان دستیار شخصی یا حتی مدیر برنامه باشیم.

نظر شما در مورد روندهای هوش مصنوعی چیست؟ به نظر شما آینده این حوزه روشن است یا در سال های آینده با استفاده از فناوری های جدیدتر می توان آن را فراموش کرد؟