سئو فنی چیست و چرا اهمیت دارد؟

سئو فنی چیست و چرا اهمیت دارد؟

سئوی فنی به فرآیند بهینه سازی فنی و ارتقاء وب سایت و سرور آن اشاره دارد که بدیهی است به ربات ها یا ربات های موتور جستجو کمک می کند تا وب سایت مورد نظر را به سریع ترین و آسان ترین شکل ممکن در دسترس کاربران قرار دهند. خدمات سئو به 3 قسمت تقسیم می شود که سئو فنی یکی از آنهاست. به غیر از سئو داخلی و خارجی، سئوی فنی می تواند رتبه سایت شما را از سایر سایت ها جدا کند.

در ادامه این مقاله، تمام موضوعات فنی سئو را به گونه‌ای توضیح می‌دهیم که بدانید هنگام کار بر روی اصول فنی وب‌سایت خود، از توسعه‌دهندگان چه بخواهید. قبل از اینکه بخواهیم وارد مباحث بسیار تخصصی سئو فنی شویم، لازم است تعریف کامل و جامعی از آن در اختیار شما قرار دهیم. قبل از آن پیشنهاد می کنیم مقاله سئو چیست؟

تعریف فنی سئو و تفاوت آن با سئو داخلی و خارجی چیست؟

سئوی فنی به بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحه آن در موتورهای جستجو اشاره دارد. توسعه‌دهنده‌ای که فرآیند سئو فنی وب‌سایت شما را انجام می‌دهد، سعی می‌کند با بهبود عناصر فنی مهم وب‌سایت، خزیدن و فهرست‌بندی وب‌سایت را آسان‌تر و قابل درک‌تر کند. به طور خاص، سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که بر بهبود عناصر وب سایت شما برای کسب رتبه های بالاتر تمرکز دارد.

سئوی فنی دقیقا برعکس مفاهیم و تعاریف سئو خارجی است. سئوی خارجی به طور خاص ساخت یک وب سایت از طریق کانال های دیگر را مورد بحث قرار می دهد و در جهتی جدا از عناصر سئو داخلی طراحی شده است. بهینه سازی هایی که در فرآیند سئو فنی انجام می شود شامل بهبود کد، تگ های خاص HTML، سرعت بالای سایت، نشانه گذاری طرحواره و سایر موضوعات مرتبط می باشد. مهم ترین قدم برای پیاده سازی سئوی فنی، توجه به ساختار و طراحی صفحات وب سایت و همچنین در نظر گرفتن عناصر مورد استفاده در برنامه نویسی تخصصی و پیاده سازی آنها می باشد.

هدف از پیاده سازی سئو فنی چیست؟

هدف اصلی سئو فنی این است که وب سایت شما را برای افزایش بازدید سایت (با بهبود رتبه موتورهای جستجو) و ایجاد ساختار مناسب صفحه آماده کند تا کاربر در حین کار با قسمت های مختلف آن حداکثر لذت را داشته باشد. بهبود تجربه کاربری به کاربران کمک می کند تا هنگام بازدید از وب سایت به بخش های مهم و استراتژیک مانند بخش Call to Action رفته و خدمات و محصولات شما را خریداری کنند. البته این فقط فروش محصولات نیست. یک تجربه کاربری خوب و حرفه ای نیز می تواند کاربر را تشویق به بازگشت به وب سایت شما کند (به لطف ساختار حرفه ای و صفحات جذاب).

اهمیت فنی سئو برای کسب و کار

وظیفه گوگل و سایر موتورهای جستجو ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربران است. به همین دلیل ربات های گوگل صفحات وب سایت های مختلف را بر اساس چندین عامل بررسی می کنند و بهترین ها را در صفحه اصلی ارائه می کنند. برخی از عوامل در نظر گرفته شده توسط ربات های گوگل و سایر موتورهای جستجو (مانند سرعت بارگذاری صفحه وب سایت) بر اساس تجربه کاربر ارزیابی می شوند. البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که به ربات های موتور جستجو کمک می کند تا بفهمند کدام وب سایت مناسب است.

توسعه دهندگان همچنین سعی می کنند تمام جنبه های فنی وب سایت شما را با استفاده از سئو فنی بهبود بخشند تا ربات های موتورهای جستجو آن را در اولویت قرار دهند. بسیاری از صاحبان کسب و کار اینترنتی به اشتباه فکر می کنند که بهبود رتبه وب سایت آنها تمرکز بر جزئیات فنی است. قبل از هر چیز سایت باید طوری طراحی شود که کاربر در حین کار با آن تجربه خوبی داشته باشد. منظور ما از طراحی خوب صفحه این است که سایت باید خیلی سریع لود شود و کار با قسمت های مختلف آن آسان باشد. خوشبختانه، ایجاد یک پایه فنی قوی برای وب سایت تماماً در جهت بهبود تجربه کاربری و بهبود رتبه سایت در چشم موتورهای جستجو است.

مزایای فنی سئو

با توجه به تعریف جامع سئو فنی و اهمیت آن در کسب و کار به ویژه در بازاریابی دیجیتال، لازم است مزایای آن را با هم مرور کنیم؛ مهم ترین مزایای سئوی فنی به شرح زیر است:

 • سئوی فنی به طور مستقیم بر تجربه، تصمیمات و واکنش های کاربران و مشتریان بالقوه تأثیر می گذارد.
 • افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتری و افزایش حجم فروش و سرنخ با اعمال سئو فنی امکان پذیر خواهد بود.
 • سئوی فنی شریان اصلی برای بهبود رتبه و جایگاه وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجوی قدرتمندی مانند گوگل است.
 • سئو فنی برای به دست آوردن مزیت قابل توجهی نسبت به رقبا و سایر مشاغل استفاده می شود
 • استراتژی های بازاریابی دیجیتال فنی و موفقیت در کسب و کار مجازی با مزیت سئو فنی در دسترس هستند
 • تجربه کاربری مشتریان بالقوه با اصلاح و بهبود طراحی صفحات وب سایت با کمک سئو فنی افزایش یافته و سودآوری بیشتری حاصل می شود.
 • لینک های داخلی، نقشه سایت و سرعت بارگذاری صفحه بهبود یافته اند

ویژگی های فنی یک سایت سئو چیست؟

به طور کلی، وب‌سایتی که از نظر فنی سالم است، به سرعت برای کاربران کار می‌کند و برای ربات‌های موتورهای جستجو به راحتی خزیده و فهرست‌بندی می‌شود. راه اندازی فنی مناسب به موتورهای جستجو کمک می کند تا دقیقاً متوجه شوند که سایت در مورد چیست و از سردرگمی ناشی از عوامل گمراه کننده (مانند محتوای تکراری) جلوگیری می کند.

علاوه بر ویژگی های ذکر شده، یک سایت سئو فنی، بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را با لینک های شکسته و نامناسب گمراه نمی کند و رکوردهای صحیح و مرتبط را جذب می کند. در ادامه این بخش از مقاله، به بررسی تمام ویژگی های سایتی می پردازیم که از نظر فنی سالم است.

ویژگی اول: سرعت بالا

کاربران نمی توانند صبر کنند و می خواهند به محض ورود به سایت به بخش های مورد نظر خود دسترسی سریع داشته باشند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که بیش از نیمی از بازدیدکنندگان از وب سایت های مختلف اگر یک صفحه وب در عرض 3 ثانیه باز نشود، آن را ترک می کنند. بنابراین اگر وب سایت شما کند باشد، مردم ناامید می شوند و وب سایت دیگری را برای استفاده انتخاب می کنند. در نهایت وب سایت شما ترافیک زیادی را از دست خواهد داد.

گوگل به خوبی می داند که صفحات وب کم سرعت تجربه ناخوشایندی را ایجاد می کنند. بنابراین وب سایت های سریعتر در اولویت قرار می گیرند تا کاربران بتوانند بیشترین بهره را از آنها ببرند. همانطور که گفته شد، یک وب سایت کند در نتایج جستجو نسبت به رقیب سریعتر خود رتبه پایین تری دارد. در سال 2021، یک مطالعه نشان داد که تجربه کاربر در هنگام برخورد با وب سایت های سریع چقدر مهم است و به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی موتورهای جستجو ذکر شد. پس اگر احساس می کنید سرعت وب سایت شما زیاد نیست و یا تجربه کاربری قبلی به شما هشدار داده است، بهتر است به این مشکل اصلی فکر کنید.

ویژگی دوم: قابلیت خزیدن برای موتورهای جستجو

موتورهای جستجو از ربات ها برای خزیدن وب سایت شما استفاده می کنند. این ربات ها برای کشف محتوای وب سایت، پیوندها یا پیوندهای داخلی را دنبال می کنند. یک ساختار لینک داخلی قوی و عالی می تواند به ربات ها کمک کند تا محتوای وب سایت شما را به راحتی درک کنند.

البته راه های زیادی برای هدف قرار دادن ربات های موتورهای جستجو وجود دارد. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید ربات ها محتوای خاصی را در وب سایت شما بخزند، می توانید آن محتوای خاص را از آنها حذف کنید. همچنین می‌توانید به ربات‌ها اجازه دهید یک صفحه خاص را بخزند اما در نهایت آن را در نتایج جستجو نشان ندهند یا پیوندهای موجود در آن صفحه را دنبال نکنند.

ویژگی سوم: عدم وجود لینک های خراب

آزاردهنده تر از صفحات وب سایت کند، فرود آمدن بر روی صفحه ای است که عملاً وجود خارجی ندارد. زمانی که کاربر هنگام ورود به وب سایت لینک مرده یا غیر متصل را وارد می کند با خطای 404 مواجه می شود که با استفاده از سئوی فنی می توان لینک های شکسته یا مرده را حذف کرد تا کاربر هنگام ورود به وب سایت شما تجربه ناخوشایندی نداشته باشد.

متاسفانه، بسیاری از وب سایت ها دارای لینک های مرده یا محتوای نامربوط هستند و نمی توانند ترافیک مناسبی را جذب کنند. به همین دلیل کاربران ترجیح می دهند در همان لحظه مسیر خود را تغییر دهند و به وب سایتی با محتوای مرتبط مراجعه کنند. سئوی فنی با بهبود مولفه های فنی وب سایت می تواند لینک های مرتبط با محتوای سایت را فراهم کند یا حداقل شرایطی را ایجاد کند که مسیر ورود کاربر به لینک شکسته را تغییر دهد.

ویژگی چهارم: بدون محتوای تکراری

سایت هایی که با سئوی فنی بهبود یافته اند از مشکلات محتوای تکراری محافظت می شوند. اگر محتوای یکسانی در چندین صفحه مختلف وب سایت خود داشته باشید، موتور جستجو در مورد اینکه کدام یک را اولویت بندی کند دچار سردرگمی می شود. در نتیجه این سردرگمی، موتور جستجو تصمیم می گیرد تمام صفحات دارای محتوای تکراری را در رتبه های پایین تر و اولویت های بعدی ارائه دهد. البته برای کاربران مهم نیست که در کدام صفحه قرار می گیرند، زیرا هدف آنها رسیدن به محتوای مورد نظر است. اما قضیه برای موتورهای جستجو کاملا برعکس است. ممکن است ندانید که وب سایت شما دارای محتوای تکراری است یا حتی ممکن است URL های مختلف به دلایل فنی محتوای مشابهی را نمایش دهند. خوشبختانه با استفاده از سئوی فنی می توان این مشکلات فنی را برطرف کرد تا هر URL محتوای خاص خود را به کاربران و البته موتورهای جستجو نمایش دهد.

آخرین ویژگی: امنیت

یک وب سایت فنی سئو کاملاً ایمن است. امروزه ایمن سازی محیط وب سایت برای تضمین و محافظت از حریم خصوصی کاربران بسیار مهم شده است. راه های زیادی برای ایمن سازی محیط وب سایت شما وجود دارد و یکی از آنها پیاده سازی گواهی HTTPS یا SSL است.

با پیاده سازی سئو فنی می توان SSL را به طور کامل پیاده سازی کرد تا امکان رهگیری داده های ارسالی بین مرورگر و سایت وجود نداشته باشد. بنابراین در صورت ورود کاربران به محیط وب سایت شما، اطلاعات و حریم خصوصی آنها کاملا امن خواهد بود. گوگل و سایر موتورهای جستجو برای امنیت کاربر ارزش قائل هستند و وجود گواهی SSL را به عنوان یکی از ویژگی های رتبه بندی وب سایت ها ارزش می دهند.

چک لیست فنی سئو

موتورهای جستجو ترجیح می دهند در نتایج خود وب سایت هایی را نشان دهند که ویژگی های فنی خاصی دارند. این ویژگی‌های فنی شامل مواردی مانند سرعت سایت، داده‌های ساختاریافته، بهینه‌سازی ساختار سایت، فایل robot.txt، محتوای تکراری، پاسخ‌گویی، لینک‌های شکسته و موارد دیگر می‌شود. در ادامه این قسمت از مقاله مهم ترین سوالات فنی سئو را در قالب چک لیست گردآوری کرده ایم تا با دنبال کردن آن ها وب سایت خود را در بالاترین نتایج موتورهای جستجو نشان دهید.

 • بهینه سازی سایت برای گوشی های موبایل
 • افزایش سرعت بارگذاری سایت
 • بهینه سازی ساختار و طراحی سایت
 • مشکل لینک های شکسته یا مرده را برطرف کرد
 • مشکل ارور 404 را برطرف کنید
 • مشکل محتوای تکراری در URL های مختلف را برطرف کنید
 • یک نقشه سایت ایجاد کنید
 • با استفاده از پروژه پشتیبانی AMP
 • استفاده از داده های نشانه گذاری (داده های ساختاری)
 • استفاده از قطعات یا داده های ساخت یافته
 • ثبت سایت در کنسول جستجوی گوگل

نتیجه

سئوی فنی یکی از بخش های مهم سئوی داخلی است که در بهبود مسائل فنی وب سایت و همچنین اصلاح ساختار صفحات تخصص دارد. با کمک سئو فنی می توان رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود بخشید.

برای ارتقای رتبه وب سایت و ایجاد تجربه کاربری بهتر برای مشتریان بالقوه خود می توانید از کارشناسان سئو در پونیشا کمک بگیرید. دنیای دیجیتال مارکتینگ بسیار رقابتی است و نباید از رقبای خود عقب بمانید. پس وقت را از دست ندهید و همین الان پروژه سئوی خود را در سایت پونیشا ایجاد کنید.

به این مقاله امتیاز دهید