منو سایت

مایا یا 3D Max، مروری بر 5 تفاوت اصلی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مایا یا 3D Max، مروری بر 5 تفاوت اصلی

وقتی صحبت از طراحی سه بعدی به میان می آید، بیشتر مردم به 3ds Max فکر می کنند. برخی دیگر نرم افزارهایی مانند Blender و Maya را به یاد دارند. تری دی مکس و مایا دو محصول اتودسک هستند که در زمینه انیمیشن و مدل سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد این دو بسیار نزدیک است و ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که برای شروع طراحی سه بعدی بهتر است؟ مایا یا تری دی مکس؟

در ادامه این سری از آموزش های تری دی مکس، این دو نرم افزار را معرفی می کنیم و مواردی مانند مزایای هر کدام، بازار کار و نحوه مقایسه آنها را مورد بحث قرار می دهیم.

محبوب ترین نرم افزار طراحی سه بعدی

نرم افزارهای قدرتمند زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارد که می توان از آنها برای طراحی سه بعدی استفاده کرد. هر کدام از این نرم افزارها ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. تعداد این برنامه ها زیاد است و برخی در ایران و حتی در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در تصویر زیر 7 عدد از این نرم افزارها را وارد کرده ایم.

محبوب ترین نرم افزار طراحی سه بعدی

در این مقاله تنها به مقایسه مایا و تری دی مکس می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

نرم افزار تری دی مکس (3ds Max)

تری دی مکس یک نرم افزار طراحی و مدل سازی 4 بعدی همه منظوره است که در دهه 1990 توسط گروه Youst منتشر شد. این شرکت و نرم افزار تری دی مکس بعدا توسط اتودسک خریداری شد.

این برنامه نرم افزاری قدرتمند در زمینه طراحی سه بعدی، رندر، مدل سازی و حتی طراحی صنعتی است که در سراسر جهان شهرت دارد. بنابراین تقریباً در تمام دفاتر طراحی نیاز به یک فرد آشنا وجود دارد. همچنین پروژه های آماده و آموزش های رایگان و پولی از مبتدی تا پیشرفته در سراسر اینترنت وجود دارد که امکان یادگیری تری دی مکس را خودتان فراهم می کند.

نرم افزار مایا (مایا)

مایا یکی دیگر از محصولات اتودسک است که در صنعت بازی، انیمیشن و حتی سینما کاربرد زیادی دارد! این برنامه توسط بسیاری از استودیوهای بزرگ انیمیشن و بازی مانند پیکسار، دیزنی، ناتی داگ (سازنده بازی Uncharted) و یوبی سافت (سازنده بازی های Assassin’s Creed) و صدها استودیو کوچک و بزرگ دیگر استفاده می شود.

البته کاربردهای مایا تنها به ساخت بازی و انیمیشن محدود نمی شود، از آن برای ساخت تیزرهای سه بعدی و معماری نیز استفاده می شود.

از کدوم استفاده کنیم؟ مایا یا تری دی مکس؟

پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد; زیرا هر کدام از این دو برنامه کاربرد خاص خود را دارند و در برخی موارد می توانید با هر دو یک کار را انجام دهید. به عنوان یک مبتدی، ابتدا باید هدف خود را از استفاده از آنها مشخص کنید.

شاید معرفی برخی از تفاوت های این دو برنامه کمک کند. در این زمینه، مقاله مربوطه را در وب سایت sculpteo برای مطالعه بیشتر توصیه می کنیم.

مزایا و معایب مایا و 3ds Max

هر برنامه ای مزایا و معایب خود را دارد. مایا یا تری دی مکس نیز از این نظر مستثنی نیستند. یکی از نقاط قوت مایا مدل سازی و انیمیشن سازی آن با استفاده از ابزارهای فراوان موجود است. امکان ساخت انیمیشن در 3ds Max نیز وجود دارد. اما در این بخش، مایا بهتر عمل می کند.

اما در قسمت مدلسازی به دلیل وجود ابزارها و قابلیت های پیچیده و حرفه ای در تری دی مکس، این نرم افزار دارای یک مزیت است. همچنین اصلاح کننده های قدرتمندی در این برنامه وجود دارد که دقت مدل سازی را افزایش می دهد. یکی دیگر از مزایای این نرم افزار نسبت به مایا رابط کاربری ساده تر آن است. بنابراین، یادگیری تری دی مکس برای افرادی که تجربه ای در زمینه طراحی سه بعدی ندارند و تازه کار سه بعدی هستند، آسان تر خواهد بود.

بازار کار مایا و 3ds Max

از نظر کارایی، تری دی مکس حرف اول را می زند. تقریبا تمام شرکت ها و دفاتر طراحی حداقل یک موقعیت شغلی مرتبط با تری دی مکس دارند. البته این به این معنی نیست که نباید بروی مایا یاد بگیری! بازار کار نرم افزار مایا در سال های اخیر بسیار رونق یافته است و بسیاری از شرکت ها نیاز به استخدام فردی دارند که در مایا مسلط باشد.

مشاغل مربوط به نرم افزار مایا در حال افزایش است و بسیاری از شرکت ها به فردی مسلط به این نرم افزار نیاز دارند.

فرصت های شغلی مربوط به تری دی مکس نیز به طور ضمنی اشاره شده است. تقریباً 99 درصد شرکت های معماری و ساختمانی تسلط بر این نرم افزار را یکی از شروط استخدام کارمندان می دانند. به همین دلیل، اگر 3ds Max را یاد بگیرید و آموزش ببینید، می توانید در موقعیت های شغلی مختلفی مشغول به کار شوید.

بازار کار مایا و 3ds Max

به طور کلی با یادگیری نرم افزار مایا یا تری دی مکس می توانید در یکی از موقعیت های فوق کار کنید.

کدام رابط کاربری بهتر است؟

رابط کاربری یا UI یکی دیگر از تفاوت های نرم افزارهای مختلف مانند Maya یا 3D Max است. این دو نرم افزار رابط کاربری بسیار مشابهی دارند. دلیل این امر این است که هر دو متعلق به یک شرکت هستند.

همانطور که در بالا گفتیم، رابط کاربری مایا کمی پیچیده تر از 3ds Max (برای مبتدیان) است. برخی از افراد با تجربه، کار با نرم افزار تری دی مکس را راحت تر از مایا می دانند. بنابراین، توصیه می شود مبتدیانی که بین یادگیری مایا و تری دی مکس سردرگم هستند، آموزش تری دی مکس را انتخاب کنند.

البته با تسلط بر یکی از این برنامه ها می توانید به راحتی با یک رابط کاربری دیگر ارتباط برقرار کنید.

رندر مایا 3d بهتر است یا 3ds max

در بخش رندر سه بعدی، نرم افزار 3ds Max بهتر از مایا عمل می کند زیرا از نقشه های برداری، ویرایشگر ترکیبی و مقیاس پرسپکتیو پشتیبانی می کند (عمق: به معنای قرار دادن یک شی سه بعدی در یک محیط دو بعدی برای نشان دادن عمق اشیاء است). نکته مهم این است که هر دو نرم افزار از یک موتور رندر استفاده می کنند و سایر ویژگی های هر برنامه آن را از برنامه دیگر متمایز می کند.

توجه: اگر از رندر Mental Ray استفاده می کنید، باید Mental Ray را به صورت دستی در هر نرم افزاری (ترجیحا آخرین نسخه) نصب کنید.

مقایسه انیمیشن و مدل سازی در مایا و تری دی مکس

همانطور که گفته شد، انیمیشن و مدل سازی هم در مایا و هم در 3ds Max امکان پذیر است. اما اگر قصد دارید در زمینه انیمیشن تخصص داشته باشید باید از مایا استفاده کنید. از طرفی تری دی مکس استعداد فوق العاده ای در خلق مدل ها و شخصیت ها دارد و ابزارهای فراوان آن به شما در خلق یک شخصیت عالی کمک می کند. به طور کلی برای ساخت یک انیمیشن خوب باید به هر دو تسلط داشته باشید.

سیستم مایا و تری دی مکس مورد نیاز است

3ds Max فقط در ویندوز قابل استفاده است. مایا علاوه بر ویندوز بر روی مک و لینوکس نیز قابل نصب است. برای استفاده از این دو برنامه باید مطمئن شوید که کامپیوتر یا لپ تاپ شما می تواند این دو برنامه را اجرا کند.

در تصویر زیر حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای نرم افزارهای Maya و 3ds Max را ذکر کرده ایم.

سیستم مایا و تری دی مکس مورد نیاز است

نکته: برای افزایش سرعت لود مایا یا تری دی مکس یا سایر برنامه های گرافیکی بهتر است از حافظه SSD استفاده کنید.

آخرین کلمه

همانطور که گفته شد، 3ds Max انتخاب بهتری برای مبتدیان است. برای ورود به دنیای بزرگ گرافیک کامپیوتری بهتر است ابتدا در دوره آموزشی تری دی مکس شرکت کنید و پس از تسلط کافی به سراغ نرم افزار یا شغل دیگری بروید. رابط کاربری ساده تر، گزینه های کاری متنوع و در دسترس بودن گزینه های مدل سازی بیشتر از جمله مزایای تری دی مکس در مقایسه با مایا است.

دوره های آموزشی مختلفی برای یادگیری این نرم افزار در سایت دستیار دانشجو تهیه و تولید شده است. دوره آموزشی تری دی مکس; گام به گام از سطح مبتدی تا متوسط ​​به عنوان نقطه شروع یادگیری نرم افزار تری دی مکس تمامی مباحث را از پایه تا متوسط ​​به شما آموزش می دهد. همچنین برای مرحله بعدی می توانید در دوره های تخصصی و پیشرفته شرکت کنید و با انجام تمرین ها و پروژه های مختلف طراح سه بعدی شوید!

البته این بدان معنا نیست که شما نباید به دنبال فرصتی برای یادگیری مایا باشید! برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای سه بعدی بهتر است هر دو نرم افزار را یاد بگیرید. همچنین هیچ اجباری برای یادگیری تری دی مکس وجود ندارد و اگر می خواهید با هر دو کار کنید، فرقی نمی کند بین مایا یا تری دی مکس، تری دی مکس را انتخاب کنید.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ مایا یا تری دی مکس در چه زمینه های دیگری استفاده می شود؟ آیا نرم افزار دیگری می تواند با این دو رقابت کند؟ نظرات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.