منو سایت

معرفی ثابت ها در php با ویدئو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی ثابت ها در php با ویدئو

در برنامه نویسی مفاهیم و اصطلاحات زیادی وجود دارد که در بسیاری از زبان های برنامه نویسی به یک معنا هستند. ثابت ها در PHP یکی از این مفاهیم و اصطلاحات هستند. ثابت ها، بر خلاف متغیرها، تغییرناپذیر هستند و قابل تغییر یا حذف نیستند. استفاده از ثابت ها در PHP کاربردهای زیادی دارد و استفاده از آنها در جای مناسب ضروری است. برای ارتقای سطح دانش در یادگیری php، در این مقاله وبلاگ دانشجویی به معرفی ثابت های PHP می پردازیم. همچنین می توانید با تماشای ویدیوی بالا این موضوع را یاد بگیرید.

دوره ارائه شده در ویدئو

ثابت ها در PHP چیست؟

ثابت ها در PHP در واقع نوعی متغیر هستند که قابل تغییر نیستند. ثابت ها زمانی تغییر می کنند که به صورت دستی آنها را در برنامه یا کد سایت خود تغییر دهید. متغیرها در قسمت های مختلف استفاده می شوند و کاربردهای خاص خود را دارند.

به زبان ساده، ثابت ها در PHP نوعی متغیر هستند که در طول اجرای پروژه تغییر نمی کنند. به عنوان مثال، هنگامی که از ثابتی به نام Site (با مقدار www.example.com) در هنگام توسعه یک سایت استفاده می کنید، هر بار که آن را فراخوانی می کنید، آن آدرس نمایش داده می شود. حال اگر آدرس سایت را تغییر دهید باید کدهای پی اچ پی سایت را وارد کرده و این ثابت را در PHP به صورت دستی تغییر دهید.

تفاوت بین ثابت و متغیر در زبان برنامه نویسی PHP چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، متغیرها و ثابت ها در PHP بسیار شبیه به یکدیگر هستند. در واقع یک ثابت متغیری است که در طول اجرای پروژه قابل تغییر نیست. اما متغیر و ثابت سه تفاوت عمده با یکدیگر دارند.

اولین چیز این است که امکان تغییر چندین بار متغیر وجود دارد. اگر ثابت ها در PHP در زمان اجرای پروژه قابل تغییر نباشند.

حالت دوم این است که ثابت توسط تابع Define() مقدار دهی اولیه می شود. در متغیرها فقط برابر (=) برای ارزیابی مورد نیاز است!

تفاوت دیگر در نحوه نامگذاری متغیرها و ثابت ها در PHP است. برای تعریف متغیر در PHP ابتدا باید $ را قرار داده و سپس نام متغیر را بنویسیم. اما هنگام نام گذاری یک ثابت در PHP نیازی به این کاراکتر نیست. قوانین نامگذاری ثابت ها در PHP را در زیر مشاهده می کنید.

قانون نامگذاری ثابت ها در زبان PHP

علاوه بر عدم استفاده از کاراکتر $ برای نام گذاری، ایجاد و تعیین نام ثابت در PHP شرط دیگری نیز دارد. متغیرها می توانند نامی متشکل از حروف و اعداد داشته باشند و فرقی نمی کند که آن نام با عدد شروع شود یا حروف! اما در مورد ثابت ها، کاراکتر اول باید یک حرف باشد. برای مثال دو کد زیر را ببینید.

define("2TWO",    "second thing");

define("TWO2",  "second thing");

در خط اول نام متغیر با یک عدد شروع می شود. این خارج از قوانین نامگذاری ثابت در PHP است و نادرست است. اما در خط دوم این مشکل حل شده و کاراکتر اول اسم ثابت یک حرف است.

دستور define در PHP چیست؟

دستور Define() برای تعریف ثابت ها در PHP استفاده می شود. دستور define() به صورت زیر نوشته می شود.

define( name, value, ci );

از این سه مقدار، دو مقدار مورد نیاز و آخرین مقدار اختیاری است. در زیر می توانید این سه مورد را مشاهده کنید.

  1. مقدار نام: این مقدار نام ثابت را نشان می دهد. همانطور که در قسمت قوانین نامگذاری ثابت گفتیم، نام های ثابت باید با حروف شروع شوند.
  2. مقدار: در اینجا باید مقدار ثابت را وارد کنید. در این قسمت می توانید از هر مقداری که بتوان در متغیر قرار داد استفاده کرد.
  3. CI Value: این مقدار مربوط به حساسیت حروف کوچک و بزرگ یک تماس است. در واقع، ci مخفف حروف غیر حساس است. به طور پیش فرض، این مقدار False است. اگر مقدار ci False باشد، نام تعریف شده به حروف بزرگ و کوچک حساس خواهد بود.

نکات دائمی در PHP

هنگام استفاده از ثابت ها در PHP باید دو نکته مهم را بدانید. اولین چیز این است که از قرارداد نامگذاری پیروی کنید. دلیل تاکید ما این است که بسیاری از اوقات نامگذاری اشتباه باعث می شود که کد به درستی اجرا نشود و برای یافتن کد باید کل پروژه را جستجو کنید.

اما نکته دوم این است که ثابت ها همیشه سراسری هستند. این بدان معناست که شما می توانید ثابت مورد نظر را در هر بخشی از پروژه فراخوانی کنید. همانطور که احتمالا می دانید برای استفاده و فراخوانی یک متغیر در PHP خارج از یک تابع، ابتدا باید کلمه کلیدی Global را قرار دهید و سپس نام متغیر را بنویسید. اما برای فراخوانی یک ثابت خارج از یک تابع در PHP، می توانید بدون استفاده از کلید این کار را انجام دهید.

نمایش ثابت های معمولی و جادویی PHP

برخی از ثابت های از پیش تعریف شده در زبان برنامه نویسی PHP وجود دارد. در زیر برخی از ثابت های رایج تر مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی ثابت ها در php با ویدئو

علاوه بر ثابت های معمولی، ثابت های جادویی نیز در PHP وجود دارد. این ثابت ها به عنوان ثابت های جادویی شناخته می شوند زیرا نتایج متفاوتی را در مکان های مختلف به ما نشان می دهند. برخی از رایج ترین ثابت های جادویی مورد استفاده در PHP عبارتند از:

معرفی ثابت ها در php با ویدئو

تعداد قابل توجهی از ثابت های جادویی PHP وجود دارد. به همین دلیل نمی توانیم در این مقاله به همه آنها اشاره کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد ثابت ها در PHP، می توانید به سایت رسمی PHP مراجعه کنید.

حوزه تعریف و کار با ثابت ها در PHP

نکته دیگری که هنگام استفاده از ثابت ها باید به خاطر بسپارید این است که می توانید هر زمان که به آن نیاز داشتید، ثابت را فراخوانی کنید. تمام ثابت های تعریف شده در PHP را می توان در بخش های مختلف فراخوانی کرد.