نحوه نصب Git در ویندوز، مک و لینوکس با ویدئو

نحوه نصب Git در ویندوز، مک و لینوکس با ویدئو

اگر کمی در مورد برنامه نویسی بدانید، حتما نام گیت و گیت هاب را زیاد شنیده اید. Git یکی از پرکاربردترین ابزارهای هر برنامه نویسی است که به لطف آن می تواند نسخه های مختلف پروژه خود را ذخیره کند. به این ترتیب، هر زمان که به نسخه های قبلی پروژه خود نیاز داشته باشید، می توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. در ادامه این مقاله آموزشی برای ارتقای سطح دانش شما در زمینه یادگیری Angular در مورد نصب گیت در ویندوز، مک و لینوکس صحبت می کنیم. اما قبل از آن بهتر است تفاوت های Git، Git Hub و GitLab را درک کنید.

تفاوت بین Git، Github و Gitlab چیست؟

ابتدا اجازه دهید Git را به شما معرفی کنیم. Git یک سیستم میزبانی وب است. به این ترتیب، زمانی که یک یا چند توسعه دهنده در حال کار بر روی یک پروژه هستند، می توانند نسخه های مختلف پروژه خود را به Git اختصاص دهند. به این ترتیب پروژه های آنها همیشه در دسترس است و در مواقع نیاز می توانند نسخه مورد نظر خود را از این پلتفرم دریافت کنند.

Github از دو بخش Git و Hub تشکیل شده است و به نوعی می توان آن را یک شبکه اشتراک پروژه در نظر گرفت. در Github، افراد و تیم های مختلف پروژه های خود را در مخزن آپلود می کنند. دیگران ممکن است به این کد دسترسی پیدا کنند و آن را تغییر دهند، بهبود دهند یا در پروژه های خود استفاده کنند. این پلتفرم به عنوان بهشت ​​دوستداران نرم افزار متن باز شناخته می شود. گیت هاب به عنوان یکی از سرویس های گیت اجرا می شود و زیرشاخه ای از آن محسوب می شود.

GitLab یکی دیگر از سرویس های Git است که شباهت ها و تفاوت هایی با GitHub دارد. در Gitlab امکان ایجاد کد منبع خصوصی وجود دارد که با پرداخت هزینه در سرویس رقیب Github امکان پذیر است. این یکی از دلایل افزایش انفجاری کاربران Git Lab است. یکی دیگر از نقاط قوت GitHub نسبت به GitHub این است که کاربران می توانند مشکلات کد خود را پیدا کرده و برطرف کنند. این برای برنامه نویسان تازه کار بسیار مفید است.

آیا امکان نصب پورت با ترمینال وجود دارد؟

پاسخ آن سوال مثبت است! در تمامی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مکینتاش، می توانید Git را با استفاده از ترمینال نصب کنید. تنها تفاوت زیر گیت در سیستم عامل های مختلف این است که برخی از مراحل دارای جزئیات متفاوتی هستند و باید دستورات مختلفی را وارد کنید. در ادامه نحوه نصب Git به طور کامل توضیح داده شده است.

نصب گیت و پیکربندی مک

ابتدا نحوه نصب Git را در سیستم عامل مک شرح می دهیم. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید گیت را روی لپ تاپ مک خود نصب کنید.

اگر XCode را روی لپ تاپ خود نصب کرده اید، Git ممکن است در گذشته نصب شده باشد. اما از آنجایی که احتمالاً مدت زیادی است که این برنامه یا حتی سیستم عامل خود را به روز نکرده اید، احتمالاً نسخه نصب شده Git قدیمی است و باید آن را به روز کنید. روند به روز رسانی Git بسیار شبیه به نصب Git در مک است. برای اطمینان از نصب Git بر روی مک شما می توانید دستور زیر را در ترمینال وارد کنید. خروجی باید نسخه نصب شده Git را نشان دهد.

$ git --version

نصب و راه اندازی Git در مک با نصب کننده

در روش اول برای نصب گیت یا آپدیت آن باید نصب کننده گیت را دانلود کنید. برای این کار می توانید به وب سایت رسمی Git مراجعه کرده و نصب کننده Git مناسب برای سیستم عامل مک را دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، این برنامه را باز کرده و گیت را نصب کنید. نصب Git با نصب کننده چندان پیچیده نیست. بنابراین از آن می گذریم. برای اطمینان از نصب یا آپدیت Git می توانید دستور بالا را در ترمینال وارد کنید.

نصب گیت در مک هومبرو

راه دیگر برای نصب Git در مک استفاده از Homebrew است. اگر کاربر Homebrew هستید، می توانید Git را به سادگی با وارد کردن دستور زیر نصب کنید. سپس با وارد کردن دستور git –version از نصب بودن برنامه اطمینان حاصل کنید.

$ brew install git

پیکربندی پس از نصب گیت در مک

پس از اینکه پورتال را با استفاده از هر روشی نصب کردید، باید پورتال را پیکربندی کنید. پیکربندی اولیه در GateBear آسان است. فقط دو دستور زیر را در ترمینال تایپ کنید و نام کاربری و آدرس ایمیل خود را جایگزین Your-Name و Your@Email.com کنید.

$ git config --global user.name "YOUR_NAME"

$ git config --global user.email "YOUR@EMAIL.com"

نصب و راه اندازی Git در ویندوز و تنظیمات

برای نصب گیت روی ویندوز بهتر است از نصب کننده خود گیت استفاده کنید.

برای این کار به سایت Git مراجعه کنید و آخرین نسخه نصب کننده Git را دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، فایل را باز کرده و روی Yes کلیک کنید تا به صفحه بعدی هدایت شوید. در اینجا پیشنهاد می شود که گزینه ها را به صورت پیش فرض انتخاب کنید و با انتخاب گزینه Next به صفحه آخر خواهید رسید. سپس در صفحه آخر روی Next کلیک کنید تا مراحل نصب شروع و تکمیل شود. پس از اتمام نصب Git، دستور زیر را وارد کنید. اگر نسخه Git نمایش داده شد به این معنی است که نصب Git درست است.

$ git –version

نصب گیت در ویندوز با وینگت

ابزار Winget یک مدیریت بسته برای نصب بسته های ویندوز است. نصب گیت با استفاده از این ابزار بسیار آسان است. فقط Command Prompt یا CMD را اجرا کنید و دستور زیر را تایپ کنید.

winget install --id Git.Git -e --source winget

در برخی موارد ممکن است پس از اجرای این دستور هیچ پاسخی نمایش داده نشود. در این صورت می توانید از این دستور استفاده کنید.

winget install --id=Git.Git –e

نکته مهم، Winget فقط در ویندوز 10 و بیلد 16299 یا بالاتر کار می کند. اگر کاربر ویندوز 7 یا 8.1 هستید، باید Git را با استفاده از نصب کننده نصب کنید.

پیکربندی گیت در ویندوز

برای پیکربندی اولیه پس از نصب Git در ویندوز، به سادگی خط فرمان یا Git Bash را اجرا کنید و دستور زیر را اجرا کنید. شما باید نام کاربری خود را به جای نام خود و آدرس ایمیل خود را به جای your@Email.com وارد کنید. به این ترتیب پیکربندی اولیه پس از نصب گیت وی انجام خواهد شد.

$ git config --global user.name "YOUR_NAME"

$ git config --global user.email "YOUR@EMAIL.com"

برای آموزش بیشتر نصب گیت در ویندوز می توانید از راهنمای نصب گیت در وبسایت simplilearn استفاده کنید.

نصب Git در لینوکس و پیکربندی آن

برای نصب Git بر روی لینوکس، بسته به توزیع سیستم عامل خود، باید دستورات مختلفی را در خط فرمان اجرا کنید. در اینجا نحوه نصب Git در برخی از محبوب ترین توزیع ها آورده شده است.

  1. در توزیع اوبونتو و دبیان، می توانید یک بسته git را با استفاده از APT نصب کنید. برای این کار کافیست دستور زیر را در پوسته وارد کنید تا Git روی لینوکس نصب شود. همچنین برای اطلاع از نصب بودن این نرم افزار می توانید دستور git –version را وارد کنید.
$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install git
  1. در توزیع فدورا، می توانید Git را با استفاده از Yum و DNF نصب کنید. برای این کار می توانید دستور زیر را در خط فرمان یا پوسته وارد کنید.
$ sudo dnf install git

$ sudo yum install git
  1. اگر از کاربران آرک لینوکس هستید، ابتدا باید به شما برای انتخاب این سیستم عامل زیبا تبریک بگوییم. دوم، برای شروع نصب Git می توانید دستور # pacman -S git را در ترمینال وارد کنید.

نصب گیت بر روی سیستم عامل های دیگر

برای نصب Git در OpenBSD می توانید از دستور زیر استفاده کنید. OpenBSD یک سیستم عامل شبه یونیکس است که به عنوان امن ترین سیستم عامل جهان شناخته می شود. با اجرای دستور زیر، نصب Git در OpenBSD شروع می شود.

# pkg_add git

سولاریس یکی از ده ها سیستم عامل یونیکس است که تعداد نسبتاً زیادی کاربر در سراسر جهان دارد. اگر از کاربران این سیستم عامل هستید، می توانید Git را با وارد کردن یکی از دستورات زیر در خط فرمان سیستم عامل خود نصب کنید.

# pkgutil -i git

# pkg install developer/versioning/git

آخرین سیستم عامل، سیستم عامل FreeBSD است که به عنوان پرکاربردترین سیستم عامل شبه یونیکس شناخته می شود. این سیستم عامل در شرکت های بزرگی مانند اپل، سونی، آی بی ام، یاهو و … استفاده می شود. برای نصب Git بر روی این سیستم عامل می توانید دستور زیر را در ترمینال تایپ کرده و enter را فشار دهید. پس از چند دقیقه دانلود و نصب گیت آغاز می شود.

# pkg نصب git

آخرین کلمه

در این مقاله توسط درهوجیار سعی شده است نحوه نصب Git بر روی ویندوز، مک و همچنین برخی از محبوب ترین توزیع های لینوکس را توضیح دهیم. در بخش آخر نحوه نصب گیت بر روی برخی از سیستم عامل های شبه یونیک را معرفی کردیم.

با نصب GitHub بر روی سیستم کامپیوتری خود، می توانید کدهای نوشته شده توسط برنامه نویسان دیگر در سراسر جهان را ببینید و از آنها در پروژه های خود استفاده کنید. همچنین اگر پروژه ای دارید که می خواهید متن باز بسازید، امکان اشتراک گذاری آن در گیت هاب وجود دارد. بنابراین، اگر به توسعه برنامه های متن باز علاقه دارید، نصب GitHub می تواند شما را به بهشت ​​نرم افزار منبع باز هدایت کند.

از این گذشته، اگر هنگام نصب گیت بر روی رایانه شخصی مشکلی پیش آمد، می توانید مشکل خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. سایر کاربرانی که موفق به نصب کامل Git شده اند می توانند شما را راهنمایی کنند.