منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نصب لاراول 9 با استفاده از نرم افزار Wamp Server به همراه آموزش تصویری

نصب لاراول 9 با استفاده از نرم افزار Wamp Server به همراه آموزش تصویری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نصب لاراول 9 با استفاده از نرم افزار Wamp Server به همراه آموزش تصویری

لاراول یک فریمورک سمت سرور است که روی سرور اجرا می شود. برای نصب لاراول به یک سرور آپاچی و یک کامپایلر PHP نیاز داریم. بنابراین ابتدا باید یک سرور بخریم یا با استفاده از نرم افزارهایی مانند Wamp Server و XAMPP یک سرور مجازی در هاست محلی خود ایجاد کنیم. با ما همراه باشید تا نحوه نصب لاراول در ویندوز را یاد بگیریم.

ویژگی های نرم افزار Wamp و XAMPP

این دو نرم افزار یک سری تجهیزاتی که سرورها در اختیار ما قرار می دهند را مجازی می کنند. ویژگی هایی مانند سرور آپاچی، کامپایلر PHP و راه اندازی پایگاه داده MySQL که همه الزامات ما برای استقرار برنامه های وب هستند. تمامی این بخش ها توسط نرم افزار مذکور نصب و اجرا خواهند شد.

مراحل نصب لاراول به شرح زیر است:

نصب لاراول قوانین و مقررات خاص خود را دارد. اگر این مراحل و مقررات را رعایت نکنیم و از آنها چشم پوشی کنیم، در نهایت نتیجه خوبی نخواهیم گرفت. بنابراین مراحل را یکی یکی دنبال کنید و تمام موارد مورد نیاز را نصب کنید.

مرحله اول نصب لاراول: پیش نیازها را دانلود و نصب کنید

قبل از نصب Wamp باید توجه داشته باشید که نرم افزار Wamp نیاز به نصب یک سری فایل dll بر روی ویندوز دارد. نصب این فایل ها به صورت جداگانه بسیار دشوار است. پس پیشنهاد ما این است که از این لینک (+) استفاده کنید و این نیازمندی ها را به یکباره دانلود و نصب کنید.

مرحله دوم نصب لاراول: Wamp را دانلود و نصب کنید

با استفاده از این لینک (+) قادر خواهید بود آخرین نسخه Wamp را برای ویندوز دانلود کنید. در این مرحله اصلا نیازی به انجام کارهای عجیب و غریب نیست. این به پیکربندی خاصی نیاز ندارد و ما فقط از دکمه های install و next استفاده می کنیم.

لاراول را نصب کنید

مرحله سوم نصب لاراول: انتخاب نسخه PHP

برای نصب آخرین نسخه لاراول که اکنون لاراول 9 است، باید از PHP نسخه 8 به بعد استفاده کنیم که این امکان وجود دارد که نسخه PHP خود را در نرم افزار Wamp مشخص کنیم.

نکته: با تغییر نسخه PHP، ادمین های قبلی PHP My ممکن است کار نکنند و نیاز به به روز رسانی Wamp Server PHP My Admin از این لینک (+) داشته باشند.

نکته 2: در واقع PHP My Admin نرم افزاری برای کار با پایگاه های داده MySQL است. بدون نصب و داشتن این نرم افزار امکان استفاده از MySQL وجود ندارد و یا بسیار مشکل می شود.

مرحله چهارم نصب لاراول: نصب کامپوزر

Composer یک سیستم مدیریت وابستگی یا سیستم مدیریت نیازمندی های PHP است که برای مدیریت بسته های PHP استفاده می شود. ما از این سیستم از طریق Command برای نصب و مدیریت لاراول استفاده خواهیم کرد. پس کافی است آهنگساز را از این لینک (+) دانلود کنید.

آموزش نصب لاراول

نکته: قبل از نصب Composer، باید مسیر PHP متغیر خود را برای این کار وارد کنیم:

  1. مسیر C:wamp64binphpphp-version را کپی کنید
  2. Variable را در قسمت جستجوی ویندوز تایپ کنید و Edit Environment را باز کنید
  3. از پنجره باز شده Environment Variable را انتخاب کنید
  4. روی گزینه Path دوبار کلیک کنید تا پنجره بعدی باز شود
  5. سپس New را انتخاب کنید و آدرس کپی شده را پیست کنید
  6. ما به راحتی توانستیم آدرس نسخه PHP را در ویندوز وارد کنیم

حال باید روی فایل exe مربوط به Composer دوبار کلیک کرده و این بسته نرم افزاری را نصب کنیم. در طول مراحل نصب، از انتخاب گزینه های مختلف اجتناب می کنیم و فقط از یکی از گزینه های زیر استفاده می کنیم.

پس از نصب، برای بررسی فعال بودن Composer، کافی است CMD را باز کنید و دستور Composer یا Composer -v را اجرا کنید. اگر شروع نشد، باید بررسی کنیم که آیا آدرس آهنگساز یعنی. C:ProgramDataComposerSetupbin، در متغیر Path در مسیر محیطی که قبلا در مورد آن صحبت کردیم ثبت می شود.

لاراول را نصب کنید

مرحله 5: Laravel را نصب کنید

برای نصب لاراول ابتدا باید وارد وب سایت رسمی Laravel.com شوید و روی دکمه شروع کار کلیک کنید. سپس در CMD از دستور cd برای رسیدن به پوشه www مرتبط با localhost استفاده می کنیم. پس از ورود به آن پوشه، فقط دستور ایجاد یک پروژه جدید لاراول در CMD را اجرا کنید. مانند تصویر زیر:

آموزش لاراول 9

پروژه های زیر را ایجاد کنید

برای ایجاد پروژه های دیگر، کافی است مرحله 5 را دوباره اجرا و اعمال کنید. ما به راحتی می توانیم با استفاده از سیستم مدیریت Composer یک پروژه جدید لاراول ایجاد کنیم. البته تایپ دستور ایجاد یک پروژه جدید کمی تکراری و دشوار به نظر می رسد، اما راه حل هایی برای سهولت این قسمت وجود دارد.

Laravel را به صورت جهانی نصب کنید

ما می توانیم لاراول را به صورت جهانی در سیستم خود پیکربندی کنیم تا مراحل ایجاد یک پروژه جدید کمتر و آسان تر باشد. برای این کار کافیست دستور زیر را از سایت لاراول خود کپی کرده و در CMD خود اجرا کنید. لازم به ذکر است که ما می توانیم با دست هم بنویسیم و نیازی به کپی نیست.

لاراول را نصب کنید

پس از اجرای دستور بالا، کافیست از دستور new example-app laravel استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای رفتن به پوشه www از cd استفاده کنید و سپس با دستور ذکر شده یک پروژه جدید بسازید. از این پس برای هر پروژه جدید کافی است دستور laravel new را اجرا کنید و نام پروژه را بنویسید.