منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نمونه اولیه چیست؟ مراحل طراحی نمونه اولیه

نمونه اولیه چیست؟ مراحل طراحی نمونه اولیه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نمونه اولیه چیست؟ مراحل طراحی نمونه اولیه

نمونه سازی یکی از مهمترین مراحل در فرآیند طراحی است. اگرچه این کار هنوز هم بسیاری از طراحان و تیم ها را سردرگم می کند، اما مزایا و کاربردهای فراوان آن باعث می شود نتوان از اهمیت آن چشم پوشی کرد. نمونه اولیه نسخه نهایی محصول شما نیست، بلکه پیش نمایشی از محصول است که می تواند درک کاملی از وضعیت فعلی به شما بدهد. اما مزایای نمونه سازی چیست و از چه روش هایی می توان برای آن استفاده کرد؟

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات و دهه ها نمونه سازی و مراحل آن را بیابید. در این مقاله توضیح می دهیم که یک نمونه اولیه چیست و چرا هر کسب و کاری به آن نیاز دارد.

نمونه اولیه چیست؟

فرآیند نمونه سازی یک فرآیند آزمایشی برای تبدیل ایده های خاص به واقعیت است که می تواند با اهداف مختلفی انجام شود. یک نمونه اولیه معمولا برای آزمایش یک ایده منتشر می شود. به عبارت دیگر، نمونه سازی معمولا برای ارزیابی یک طرح جدید و بهبود اثربخشی آن برای کاربران انجام می شود. در طول نمونه سازی، طراحان این فرصت را دارند که جایگزین ها و راه حل های جدید را برای ساخت محصول بهتر ارزیابی کنند و سعی کنند با آزمایش طراحی موجود، عملکرد آن را بهبود بخشند.

نمونه سازی بخش مهمی از فرآیند طراحی در همه رشته ها است. از معماران و مهندسان گرفته تا طراحان صنعتی و حتی طراحان UI و UX، آنها باید ضمن آگاهی از نقاط قوت و ضعف طراحی خود، از سرمایه گذاری های کلان در مکان اشتباه با نمونه سازی خودداری کنند. اما چرا یک کسب و کار باید نمونه های اولیه ایجاد کند؟

چرا کسب و کارها به نمونه های اولیه نیاز دارند؟

چرا کسب و کارها به نمونه های اولیه نیاز دارند؟

نمونه های اولیه بیشتر در طول آزمایش شکست می خورند و دارای نقاط ضعف بسیار زیادی هستند که به طراحان نشان می دهد که چیزی اشتباه است. تیم طراحی با استفاده از نمونه های اولیه، علاوه بر شناخت نقاط قوت و ضعف، می تواند راه حل هایی برای رفع آنها بسیار سریع ارائه دهد. بنابراین نمونه های اولیه می توانند از هدر دادن انرژی، زمان و پول در مسیر اشتباه برای مدت طولانی جلوگیری کنند. استفاده از نمونه های اولیه به خصوص در طراحی وب سایت و طراحی UI کاربرد زیادی دارد.

مزایای طراحی پورتوتایپ

با طراحی یک نمونه اولیه، مشاغل می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

  • تیم طراحی کسب و کار می تواند ایده های خود را به روشی قابل درک به مشتری و کاربران ارائه دهد
  • اعضای تیم می توانند تمام احتمالات پیش بینی شده و پیش بینی نشده را ببینند و سپس در تصمیم نهایی به طور بهینه عمل کنند.
  • تیم طراحی می تواند قبل از اجرای ایده اصلی از کاربران بازخورد دریافت کند
  • نمونه سازی تجربه کاربری یا تجربه کاربری ایده را به اعضای تیم نشان می دهد
  • با توجه به اینکه معمولاً سرمایه گذاری در نمونه سازی کم است، در نتیجه ریسک کار نیز کاهش می یابد و در صورت بروز مشکل در نمونه سازی، میزان ضرر نیز ناچیز خواهد بود.

5 مرحله در طراحی نمونه اولیه

نمونه سازی می تواند نتایج جالبی برای هر گروه و برندی داشته باشد. اطلاعات به دست آمده از ساخت یک نمونه اولیه معمولا بسیار مفید و مهم است. ایده ای که در ذهن منطقی و مناسب به نظر می رسد ممکن است وقتی به واقعیت تبدیل شود چندان خوب نباشد. با ساخت نمونه های اولیه، این موضوع برای تیم طراحی مشخص خواهد شد. در زیر مراحل ایجاد یک نمونه اولیه را مرور خواهیم کرد:

هدف و ایده خود را مشخص کنید

اولین قدم تعیین اهداف و انتظارات است. هنگام نمونه سازی، داشتن یک استراتژی روشن برای صرف زمان و هزینه بسیار مهم است. باید بدانید برای چه هدفی می خواهید چه ایده ای را اجرا کنید. شما باید راه حل های ذهنی برای رفع آنها با پیش بینی نقاط ضعف احتمالی داشته باشید. به طور کلی، تعریف یک هدف و استراتژی خاص اولین گام در طراحی یک نمونه اولیه است.

یک نمونه اولیه مجازی طراحی کنید

پس از تدوین یک استراتژی مشخص برای نزدیک کردن ایده خود تا حد امکان به واقعیت، لازم است آن را با استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری مانند Figma، Adobe XD، Sketch و غیره طراحی کنید. این نرم افزارها قابلیت طراحی دو بعدی و سه بعدی را در اختیار شما قرار می دهند. آنچه در این مرحله مهم است این است که بتوانید زمان لازم را به این کار اختصاص دهید. زمان و پول زیاد در این مرحله می تواند شما را از هدف نهایی خود دور کند.

یک نمونه اولیه ساده آماده کنید

بسته به زمینه کاری خاص خود، ممکن است بتوانید نمونه های اولیه را در خانه با استفاده از تجهیزات رایج و با هزینه کمتر طراحی کنید. در واقع یکی از اهداف اصلی نمونه سازی این است که ببینیم آیا ایده ما قابل اجراست یا خیر. امروزه با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توانید یک نمونه اولیه عالی را به راحتی، سریعتر و با هزینه کمتر طراحی کنید.

نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید

پس از طراحی نمونه اولیه، نوبت به بررسی نقاط قوت و ضعف می رسد. در این مرحله، ممکن است لازم باشد چندین طرح مختلف ایجاد کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. علاوه بر شناسایی نقاط ضعف و تلاش برای رفع آنها، باید نسخه آزمایشی خود را در اختیار کاربران قرار دهید و بازخورد آنها را پیاده سازی کنید. هدف اصلی این کار بهبود رابط کاربری است. اگر می خواهید اطلاعات جامعی در مورد رابط کاربری به دست آورید، در مقاله رابط کاربری چیست توضیح کاملی در مورد آن ارائه کرده ایم.

ایده نهایی شما آماده است

پس از انجام تمامی مراحل بالا، می توانید با اعمال نظرات کاربران، مطمئن شوید که ایده شما نیازهای آنها را برآورده می کند. اکنون زمان طراحی و توسعه ایده است.

روش های نمونه سازی چیست؟

روش های نمونه سازی چیست؟

روش های مختلفی برای طراحی نمونه اولیه وجود دارد. نکته مهم این است که بسته به زمینه کسب و کار، یک روش ممکن است کاربردی تر از روش دیگر باشد. در نتیجه شناخت انواع رادیوگرافی می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین روش کمک کند. در ادامه شما را با آنها آشنا می کنیم:

نمونه سازی سریع

رایج ترین روش نمونه سازی، نمونه سازی سریع است که به پیاده سازی ایده اولیه بر روی کاغذ یا مقوا اشاره دارد. این معمولا اولین قدم در نمونه سازی است. نمونه سازی سریع معمولاً پس از طراحی کامل اصلی دور انداخته می شود. این نوع نمونه سازی به گروه شما امکان می دهد در کمترین زمان بازخورد دریافت کنند و همچنین سریع و ارزان است. با ایجاد این نوع نمونه اولیه، طراح در واقع تعدادی ایده را بر روی کاغذ به صورت بسیار ابتدایی پیاده می کند.

نمونه سازی افزایشی

در نمونه سازی افزایشی که بیشتر برای طراحی نرم افزارهای سازمانی استفاده می شود، نمونه های اولیه کوچک به طور همزمان و جداگانه ساخته می شوند و پس از ارزیابی و اصلاح در یک مجموعه ادغام می شوند. سپس تمام اجزاء در کنار هم از نظر ظاهر، کیفیت و عملکرد بررسی می شوند.

یک نمونه اولیه تکاملی

در نمونه‌های اولیه تکاملی که با مروری بر ویژگی‌های اصلی ایده شروع می‌شود، در هر مرحله پس از دریافت بازخورد از کاربران و بررسی اثربخشی مرحله، قسمت‌های دیگر اجرا می‌شود. مراحل توسعه یک نمونه اولیه تکاملی به پردازش ایده ها روی کاغذ محدود نمی شود و در این نوع نمونه اولیه، نمونه های آزمایش شده با ویژگی های محدود ساخته می شود.

ویژگی ها و معایب نمونه اولیه

طراح با ساختن نمونه اولیه، به جای اینکه بر خلاف عقاید خود عمل کند، خواسته های کارفرما را برآورده می کند، ضمن اینکه رضایت مدیر و کارفرما را نیز جلب می کند، می تواند در زمان نیز صرفه جویی کند. زیرا تحقیقات نشان می دهد که پروژه هایی که بدون نمونه سازی پیش می روند، زمان تحویل پروژه طولانی تری دارند.

همچنین ممکن است در حین نمونه سازی به ایده های جالب و مفیدی برسید. برای خلاقیت به شما توصیه می کنیم همیشه ایده های خود را جدی بگیرید. اجرای ایده ها در قالب نمونه اولیه به شما کمک می کند تا قبل از شروع کار با مشاهده مرحله به مرحله طرح خود از اثربخشی و زیبایی طرح خود مطمئن شوید.

با تمام این مزایا، اگر نتوانید یک استراتژی زمان نمونه سازی مناسب داشته باشید، می توانید با مشکلات جدی مواجه شوید. صرف زمان و هزینه بیش از حد برای نمونه سازی می تواند علاوه بر نارضایتی به ضرر مالی نیز منجر شود. از سوی دیگر، انتخاب ابزار مناسب برای طراحی و نمونه سازی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

نرم افزار مناسب برای نمونه سازی

امروزه ابزارهای زیادی وجود دارد که طراحان می توانند از آنها برای طراحی نمونه های اولیه با کیفیت بالا استفاده کنند. در زیر تعدادی از این نرم افزارها را به شما معرفی می کنیم.

Adobe XD

Adobe XD یک برنامه کامل است که امکان ایجاد وایرفریم، نمونه های اولیه و عناصر آماده را با استفاده از بردارها فراهم می کند. این برنامه همچنین قابلیت ادغام با فایل های برنامه هایی مانند Photoshop و After Effects را دارد که کار را برای طراحان بسیار آسان می کند. در وبلاگ پونیشا به طور کامل توضیح داده ایم که Adobe XD چیست.

فیگما

Figma ابزار بسیار مفیدی است که هر آنچه را که برای طراحی و نمونه سازی نیاز دارید، از قالب بندی گرفته تا مدیریت سیستم طراحی، فراهم می کند.

طرح

Sketch یک برنامه ایده آل برای مبتدیان و نمونه سازی سبک است. اما فقط با سیستم عامل مک در دسترس است. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار مقاله «اسکچ چیست» را در پونیشا مطالعه کنید.

بینش

یکی دیگر از ابزارهای نمونه سازی محبوب در جهان Invision است. با این برنامه می توانید انواع فایل ها را با فرمت های مختلف آپلود کنید و اجزای طراحی را در یک گردش کاری و حالت مناسب قرار دهید و به راحتی مدیریت کنید.

تفاوت بین وایرفریم و نمونه اولیه چیست؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که وایرفریم و نمونه اولیه یک چیز هستند. اما این یک تصور غلط است.

همانطور که در مقاله وایرفریم چیست گفتیم، وایرفریم روشی ساده برای نمایش گرافیکی صفحات یک سایت یا اپلیکیشن است و امکان دیدن و تست عملکرد صفحات با آن وجود ندارد. اما نمونه اولیه نمونه ای از محصول نهایی است و تعاملات کاربر را شبیه سازی می کند و به شما اجازه می دهد تا قبل از تولید محصول نهایی، مشکلات را شناسایی و رفع کنید. جای تعجب نیست که هزینه طراحی و پیاده سازی یک نمونه اولیه بیش از یک قاب سیمی است.

آخرین کلمه

با خواندن این مقاله متوجه شده اید که طراحی نمونه اولیه چیست و چقدر می تواند برای تجارت مهم باشد. با ایجاد یک نمونه اولیه، علاوه بر دریافت بازخورد از کاربران، می توانید تصاویر ذهنی خود را ببینید و با صرف زمان و هزینه کمتر، جلوه بصری ایده خود را بررسی کنید. به نظر شما طراحی نمونه اولیه ضروری است یا خیر؟

لطفا افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما می توانید نمونه اولیه را از طریق Punisha سفارش دهید. متخصصان حوزه کاری شما در پونیشا به بهترین نحو ممکن شما را در ساخت نمونه اولیه با کیفیت یاری می کنند.

به این مقاله امتیاز دهید