منو سایت

وب تاریک چیست؟ دسترسی به وب تاریک

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وب تاریک چیست؟ دسترسی به وب تاریک

حتما تا به حال نام دارک وب را شنیده اید. همانطور که می دانید تاریک وب از ترکیب دو کلمه dark و web تشکیل شده است. تاریک به معنای تاریک است. در دامنه وب، اصلاح تاریک برای محتوای رمزگذاری شده استفاده می شود. محتوای رمزگذاری شده یا تاریک توسط موتورهای جستجوی معمولی ایندکس نمی شود و برای مشاهده آن به مرورگرهای خاصی نیاز دارید.

به طور کلی اینترنت به سه بخش سرفیس وب، دیپ وب و وب تاریک تقسیم می شود. تفاوت اصلی این بخش ها در سطح دسترسی افراد مختلف به اطلاعات موجود در آنها است. در این مقاله به بررسی این سه مفهوم به خصوص وب تاریک می پردازیم و مزایا و معایب همین تاریک وب را بررسی می کنیم. برای دریافت اطلاعات لازم در مورد راه های دسترسی به وب تاریک تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سرفیس وب چیست؟

سرفیس وب چیست؟

سرفیس وب شامل صفحاتی است که در موتورهای جستجوی رایج مانند گوگل ایندکس شده و در دسترس عموم قرار دارند. در واقع تمام اطلاعات قابل جستجوی موجود در اینترنت در سطح وب جهانی در قسمت سرفیس وب قرار دارند. اگر می خواهید اطلاعاتی که ارسال می کنید در دسترس عموم قرار گیرد، باید محتوای خود را در سرفیس وب ارسال کنید.

فرض کنید به دنبال محتوای خاصی هستید که به طور گسترده در کانال های تلگرام مورد بحث قرار گرفته و هیچ اطلاعاتی در مورد آن در سرفیس وب وجود ندارد. در این شرایط اولین چیزی که برای یافتن آن به ذهنتان می رسد، جستجوی کانال های موجود است. اما اگر این جستجو نتیجه ای نداشت، قطعا به جستجوی گوگل خواهید رفت و به احتمال زیاد هیچ نتیجه ای پیدا نمی کنید. به یاد داشته باشید که دسترسی شما به اطلاعات هر لحظه ممکن است به دلیل فیلتر شدن یا حتی تخریب یک شبکه اجتماعی قطع شود. اما زمانی که محتوای شما در سرفیس وب منتشر می شود، تمام اطلاعات همیشه در دسترس خواهند بود. اطلاعات بیشتر در مورد شبکه های اجتماعی را می توانید در مقاله شبکه اجتماعی چیست؟

دیپ وب چیست؟

دیپ وب بخشی نامرئی از اینترنت است که اطلاعات آن از چشم کاربران عادی پنهان است. زمانی که وارد وب سایت های مختلف می شوید، گاهی لازم است اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل یا حتی اطلاعات حساب بانکی خود را وارد کنید. این اطلاعات در پایگاه داده ذخیره می شود. این پایگاه‌های اطلاعاتی بخشی از وب عمیق هستند که توسط موتورهای جستجو نمایه نمی‌شوند و اطلاعات موجود در آنها برای کاربران عادی قابل دسترسی نیست. برای مطالعه بیشتر در مورد مفهوم پایگاه داده، به مقاله پایگاه داده چیست مراجعه کنید. وب عمیق حدود 90 درصد از اینترنت را پوشش می دهد.

وب تاریک چیست؟

وب تاریک در واقع بخش کوچکی از اینترنت است. با این تفاوت که این قسمت از اینترنت در دسترس عموم نیست و تنها از طریق ابزارهای خاص قابل دسترسی است. تفاوت بزرگ وب تاریک با سایر وب سایت های سنتی، حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن بالا در این محیط است. این ویژگی توجه را به وب تاریک بازارهای آنلاین مواد مخدر، مبادله کالاهای دزدیده شده و فعالیت های غیرقانونی که نیاز به ناشناس بودن دارد، جلب کرد. در این شبکه غیرقابل ردیابی، انواع و اقسام جرایم مانند خرید و فروش مواد مخدر، اسلحه، قاچاق، آزار و اذیت، اسناد جعلی و هر فعالیت غیرقانونی دیگری که فکرش را بکنید صورت می گیرد.

گاه مواردی از دستگیری برخی افراد فعال در این شبکه گزارش می شود، با این حال این شبکه همچنان تا حد زیادی منزوی و غیرقابل ردیابی است. به عبارت دیگر، وب تاریک یک محیط بسیار امن برای مجرمان است. این افراد می توانند فعالیت های غیرقانونی خود را در وب تاریک گسترش دهند و درآمد بیشتری کسب کنند.

تفاوت بین وب تاریک و وب عمیق چیست؟

تفاوت بین وب تاریک و وب عمیق چیست؟

همانطور که گفته شد، وب عمیق بخشی از اینترنت است که موتورهای جستجو نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. مانند داده های دولتی خصوصی، داده های بانکی، داده های ابری و غیره. این اطلاعات به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید از دسترس مردم عادی و کاربران اینترنتی پنهان بماند. این اطلاعات در واقع اطلاعات رمزگذاری شده ای هستند که موتورهای جستجو نمی توانند ایندکس کنند. اما وب تاریک بخشی از اینترنت است که ناشناس بودن کاربران را فراهم می کند و همین امر باعث رشد فعالیت های غیرقانونی در این قسمت از اینترنت شده است. به طور کلی، وب تاریک و وب عمیق پنج تفاوت اصلی دارند:

 • وب عمیق بخشی از اینترنت است که محتوای آن به دلیل حساسیت بالا رمزگذاری شده است. در حالی که وب تاریک بخشی از فضای اینترنت است، دسترسی به محتوای آن نیاز به تجهیزات و نرم افزار خاصی دارد و عموماً برای کاربران قابل دسترسی نیست.
 • وب عمیق بخشی پنهان از اینترنت است که در آن اطلاعات قانونی و محرمانه است، در حالی که وب تاریک یک شبکه بزرگ برای فعالیت های آنلاین غیرقانونی در جهان است.
 • در دیپ وب اطلاعات به هیچ وجه در دسترس کاربران نیست در حالی که در تاریک وب با داشتن نرم افزار و مرورگرهای مخصوص می توانید به محتوای این قسمت دسترسی داشته باشید.
 • در وب عمیق، وب سایت های نامرئی زیادی وجود دارد، در حالی که در وب تاریک، آدرس های IP به طور عمدی پنهان می شوند.
 • در وب عمیق، هر اطلاعاتی که به آن دسترسی دارید در دست سازمانی است که آن را نظارت می کند، اما وب تاریک بر اصل ناشناس بودن تأکید دارد و همه چیز را کاملاً به شما واگذار می کند.

مزایا و معایب وب تاریک چیست؟

مزایا و معایب وب تاریک چیست؟

ابزارهای موجود در دنیای پیشرفته امروز به خودی خود مضر و خطرناک نیستند. بلکه نحوه استفاده ما از آن فضا بسیار مهم است. امروزه وب تاریک به عنوان فضای خطرناکی شناخته می شود که تنها مجرمان برای انجام فعالیت های مجرمانه خود از آن استفاده می کنند. بنابراین این فضا می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. از مزایای وب تاریک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای

 • وب تاریک به افراد کمک می کند تا حریم خصوصی خود را حفظ کنند و نظرات خود را آزادانه بیان کنند.
 • نظارت بر وب تاریک می تواند به سازمان ها کمک کند تا برای تهدیدات احتمالی آینده آماده شوند. در واقع، سازمان ها می توانند با بررسی وب تاریک و اقدامی برای جلوگیری از سرقت اطلاعات سازمان خود، شکاف های گذشته را که منجر به سرقت اطلاعات شده است، بیابند.
 • سازمان ها با نظارت بر فضای تاریک وب می توانند اطلاعات حساس لو رفته کاربران و کارکنان آن شبکه را مشاهده کنند و با کمک دانشی که به دست می آورند از سرقت و سوء استفاده از آن جلوگیری کنند.
 • با نظارت مستمر سازمان ها در شبکه دارک وب، در صورت سرقت اطلاعات، می توانند به سرعت متوجه آن شده و بلافاصله اقدامات لازم را برای جلوگیری از سوء استفاده از این اطلاعات انجام دهند.

معایب

از معایب این شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وب تاریک می تواند ارتکاب برخی از بدترین جنایات را آسان تر کند.
 • وب تاریک می تواند برای نقض حریم خصوصی دیگران و در عین حال قول دادن به حریم خصوصی استفاده شود.
 • وجود بازارهای غیرقانونی در این فضا منجر به افزایش تعداد جرایم ارتکابی در سطح جهان می شود.

آیا وب تاریک غیرقانونی است؟

به طور کلی، دسترسی به وب تاریک غیرقانونی نیست. اما در برخی از کشورهایی که فعالیت های آنلاین نظارت می شود، از جمله روسیه، چین و ایران، دسترسی به وب تاریک غیرقانونی است. بنابراین قانونی یا غیرقانونی بودن این قسمت از فضای اینترنت بستگی به این دارد که در کدام کشور زندگی می کنید و محدودیت ها و کنترل های قانونی در این زمینه وجود دارد یا خیر.

چگونه به وب تاریک دسترسی پیدا کنیم؟

از آنجایی که وب سایت های دارک وب مخفی و غیرقانونی هستند، نمی توان آنها را توسط موتورهای جستجوی معمولی مانند گوگل و بینگ جستجو کرد و برای یافتن آنها باید از نرم افزار خاصی استفاده کنید. ساده ترین راه برای دسترسی به وب تاریک استفاده از نرم افزار Tor است. Tor در واقع یک مرورگر مبتنی بر فایرفاکس است. ظاهر مرورگر Tor تفاوت چندانی با فایرفاکس ندارد. این مرورگر در حالی که آدرس IP شما را مخفی می کند، اطلاعات ارسالی و دریافتی را از طریق یک شبکه خاص منتقل می کند و آن را رمزگذاری می کند. در واقع با کمک این ابزار هویت واقعی شما پنهان می شود و تا زمانی که خودتان آن را فاش نکنید، هیچکس قادر به شناسایی شما نخواهد بود.

توجه داشته باشید که آدرس وب سایت تاریک با وب سایت های سنتی یکسان نیست. در این شبکه آدرس وب سایت معمولاً از یک نام به همراه یک رشته هش شده تشکیل شده و با پسوند Onion ختم می شود.

نتیجه

برای افزایش آگاهی در مورد ارتباطات الکترونیکی، دانستن اصطلاحات رایج در این فضا ضروری است. یکی از مهمترین اصطلاحات در فضای وب، مفهوم وب تاریک است. وب تاریک در واقع بخشی از اینترنت است که در آن اطلاعات در دسترس افراد عادی نیست. برای دسترسی به اطلاعات این فضا به امکاناتی غیر از یک مرورگر معمولی نیاز دارید. در این مقاله قسمت های مختلف اینترنت و به طور خاص وب تاریک را معرفی کرده ایم. مزایا و معایب این قسمت تاریک اینترنت را توضیح دادیم و در مورد نحوه دسترسی به آن صحبت کردیم.

به این مقاله امتیاز دهید