منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • پرده سبز چیست؟ کاربرد صفحه سبز در سینما

پرده سبز چیست؟ کاربرد صفحه سبز در سینما

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پرده سبز چیست؟ کاربرد صفحه سبز در سینما

همچنین ممکن است هنگام تماشای فیلم های علمی تخیلی تعجب کنید و از خود بپرسید که این صحنه ها چگونه و کجا فیلمبرداری شده اند؟ آیا واقعاً برای فیلمبرداری سکانس های بیگانه نیاز به سفر به ماه و مریخ داریم؟ البته اینطور نیست; اما این صحنه ها در واقع چگونه فیلمبرداری شدند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید ست در این موارد فقط یک اتاق کوچک با مقداری تجهیزات، دوربین و از همه مهمتر صفحه سبز رنگ است!

گرین اسکرین یا کروماکی یکی از تجهیزات کلیدی در فرآیند تولید فیلم است که به کارگردان و بازیگر کمک می کند تا سفر به ماه، مریخ و اعماق اقیانوس را با هزینه بسیار کمتر تجربه کنند. در این مقاله کاربرد صفحه سبز در صنعت سینما را توضیح داده ایم و همچنین نحوه عملکرد آن را بررسی کرده ایم. اگر می خواهید بدانید پرده سبز چیست و چگونه کار می کند، تا پایان این مقاله با پونیشا بلاگ همراه باشید.

پرده سبز چیست؟

پرده سبز چیست؟

صفحه سبز یک پس زمینه موقتی است که در مقابل آن عکس گرفته می شود. سپس در طی فرآیند جلوه های بصری، می توانید صفحه سبز را با هر پس زمینه ویدیو و تصویری که می خواهید جایگزین کنید. با استفاده از تکنیک اسکرین سبز در سینما، تحول بزرگی در صنعت سینما ایجاد شد. احتمالا تکنیک صفحه سبز را با نام های مختلفی مانند صفحه سبز و کروماکی شنیده اید.

اگر فیلم Interstellar را دیده باشید، می توانید مفهوم صفحه سبز را به خوبی درک کنید. علاوه بر صنعت سینما، با توجه به حضور روزافزون مردم در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای ویدئویی در این پلتفرم ها، استفاده از صفحه سبز نیز گسترش یافته است.

جالب است بدانید تنها راه داشتن پرده سبز پارچه نخریدن و نصب آن است. استفاده از پروژکتورهای سبز رنگ و تاباندن آنها به دیوار و همچنین رنگ آمیزی دیوار نیز راه هایی برای استفاده از مزایا و راحتی پرده سبز است. اما ایده صفحه نمایش سبز چگونه شکل می گیرد؟

تاریخچه صفحه سبز

در حالی که تکنیک Chromakey نسبتا جدید به نظر می رسد، جالب است بدانید که فناوری های مشابه بیش از 100 سال است که استفاده می شود. به عنوان مثال، در سال 1898، جورج اسمیت اشیاء مورد نظر خود را با نوردهی مضاعف قطعات حذف کرد. این مرد برای این کار از پارچه سیاه استفاده می کند. در سال 1918، فرانک ویلیام تکنیک جدیدی را اختراع کرد که در آن پس‌زمینه تغییر یافته همزمان با حرکات دوربین و افراد و اشیاء مورد عکس‌برداری حرکت می‌کرد. این تکنیک در فیلم مرد نامرئی محصول 1933 استفاده شد.

اما به طور جدی، اختراع صفحه سبز، که در اصل آبی بود، توسط لری باتلر در سال 1990 انجام شد. این مرد متوجه شد که ایجاد جلوه های ویژه با استفاده از یک رنگ به عنوان پس زمینه عکاسی چقدر آسان است. اما چرا رنگ های آبی و سبز انتخاب شدند؟ در مقاله زیر در این مورد توضیح داده ایم.

تفاوت بین پرده سبز و پرده آبی

تفاوت بین پرده سبز و پرده آبی

همانطور که می بینید در ابتدای شکل گیری تکنیک کروماکی رنگ انتخابی برای پارچه آبی بود. اما در حال حاضر ترجیح تولیدکنندگان محتوای ویدیویی استفاده از رنگ سبز است. چرا؟ زیرا در رنگ پوست انسان ضعیف ترین رنگ مشاهده شده سبز است. در نتیجه امکان ویرایش ویدیو با کیفیت بالا با کمترین ضعف وجود دارد. یعنی با حذف رنگ سبز از تصویر، رنگ پوست انسان تغییر چندانی نمی کند و در نتیجه ویرایش فیلم راحت تر می شود.

کاربرد پرده سبز چیست؟

پرده های سبز را می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد. با مطالعه تا اینجا، احتمالا متوجه شده اید که بسیاری از ویدیوهایی که روزانه در اینستاگرام و یوتیوب می بینید با استفاده از صفحه سبز ساخته شده اند. استفاده از این تکنیک در تولید محتوای شبکه های اجتماعی جذابیت بصری محتوا را افزایش می دهد و می تواند یک مزیت رقابتی در این فضا محسوب شود. امروزه بسیاری از کسب و کارها شروع به تولید محتوای ویدئویی برای بازاریابی و فروش کرده اند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم بازاریابی ویدیویی چیست.

شما صنعت سینما را بهتر می شناسید. احتمالا با خواندن این مقاله نام چند فیلم که در آن ها از گرین اسکرین استفاده شده است در ذهن شما تداعی شده است.

علاوه بر این، عکاسان و استودیوهای حرفه ای نیز می توانند از صفحه سبز برای تبلیغ کار خود استفاده کنند. به طور کلی در صورت نیاز می توان از صفحه سبز در تولید هر نوع محتوای تصویری و گرافیکی استفاده کرد. آنچه مهم است استفاده صحیح و اصولی برای افزایش کیفیت محتوای شما و افزایش جذابیت بصری آن است.

صفحه سبز چگونه کار می کند؟

برای فیلمسازان، تکنیک Chromakey می تواند به معنای تخیل بی پایان باشد. با این تکنیک کارگردان و بازیگر می توانند با کمترین ریسک در اعماق اقیانوس و بالای آسمان حضور داشته باشند و صحنه های زیبایی خلق کنند. به نوعی، صفحه سبز یک پس‌زمینه با یک دست فراهم می‌کند که به گروه فیلم‌برداری اجازه می‌دهد پس‌زمینه‌ای را که می‌خواهند از طریق فرآیند کلید کروما جایگزین کنند. این تابع در سه مرحله اجرا می شود:

 • عکسبرداری جلوی صفحه سبز
 • با استفاده از نرم افزار ویرایش ویدیو، طیف رنگ را ویرایش و حذف کنید
 • تغییر پس زمینه مورد نظر و ویرایش کلی ویدیو

مزایا و معایب استفاده از پرده سبز

مزایا و معایب استفاده از پرده سبز

اگر خلاق و خلاق هستید و کمی ابتکار عمل می کنید، استفاده از پرده سبز می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد. در صنعت بزرگ فیلمسازی می توان با کمک این فناوری صحنه های هیجان انگیز و غیرممکنی خلق کرد. از سوی دیگر با استفاده از صفحه سبز می توان از حضور گروه دوربین در محیط های خطرناکی که ممکن است با هر گونه خسارت همراه باشد، جلوگیری کرد. همچنین، صفحه سبز به خدمه اجازه می دهد تا صحنه ها را به صورت جداگانه تصویربرداری کنند و در صورت داشتن ساعات کاری نامنظم، آنها را از طریق ویرایش ویدیو ویرایش و اصلاح کنند.

با این حال، معایب و ضعف هایی نیز وجود دارد. اگرچه خرید یک صفحه نمایش سبز و نصب آن ارزان و آسان به نظر می رسد، اما فرآیند ویرایش ویدیو و همچنین تنظیم نور مناسب می تواند زمان بر و پرهزینه باشد. اگر نورپردازی شلخته و نادرست باشد پس زمینه ویدیو مصنوعی و کیفیت آن غیر قابل قبول خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر سوژه عکس دارای لکه کوچکی از رنگ پرده باشد، ویرایش آن بسیار دشوار خواهد بود.

چگونه از صفحه سبز بهتر استفاده کنیم؟

به کارگیری نکات زیر به شما کمک می کند تا از صفحه سبز خود نهایت استفاده را ببرید:

 • قبل از قرار دادن پرده سبز و همچنین در صورت لزوم آن را اتو کنید.
 • نورپردازی مطلوب را فراموش نکنید. همچنین آن را طوری تنظیم کنید که سایه جسم روی صفحه ظاهر نشود.
 • فاصله صحیح بین سوژه و صفحه سبز را انتخاب کنید. تجربه نشان می دهد که فاصله بیشتر معمولا بعد از ویرایش کیفیت بهتری به شما می دهد.
 • استفاده از لباس های تیره باعث می شود تکنیک کروماکی بهتر عمل کند.

نکات مهم در مورد خرید پرده سبز

اگر قصد خرید پرده سبز را دارید، بهتر است در هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید:

 • توجه به پارچه و تجربه افراد مختلف نشان می دهد که مخمل سبز بهترین پارچه برای پرده سبز است.
 • به طور کلی پارچه ای را انتخاب کنید که نور از آن عبور نکند.
 • هنگام انتخاب پارچه، به بازتاب نور توجه کنید. به طور کلی پارچه های مات و متراکم انتخاب های بهتری هستند.
 • اگر قصد خرید آنلاین دارید، فروشگاهی را انتخاب کنید که به شما امکان برگرداندن مواد را بدهد، زیرا ممکن است پارچه ویژگی های مورد نظر شما را نداشته باشد.

نتیجه

همانطور که متوجه شدید، در Chromaki از نرم افزار ویرایش ویدیو برای حذف پس زمینه شی و جایگزینی آن با پس زمینه مورد نظر استفاده می کنند. از جمله این نرم افزارها می توان به After Effects و Premiere اشاره کرد. برخی از نرم افزارهای قابل نصب بر روی تلفن های همراه نیز به شما امکان حذف صفحه سبز را می دهند و این واقعاً عالی است.

در این مقاله به توضیح پرده سبز پرداخته ایم و همچنین به موارد استفاده از پرده سبز می پردازیم. استفاده از صفحه سبز در تولید محتوای ویدیویی برای هر هدفی از نظر خلاقانه جالب و کمی آزاردهنده به نظر می رسد. اینطوری نیست

اگر می خواهید از مشکلات خرید، نصب و استفاده از پرده سبز خلاص شوید و یا زمان کافی برای این کارها ندارید می توانید برای نصب تصویری با کارشناسان پونیشا تماس بگیرید. حرفه ای هایی که در Punisha کار می کنند پروژه های ویرایشی مختلف مانند پروژه Adobe After Effects شما را با بهترین کیفیت در کوتاه ترین زمان ارائه می دهند.

امیدواریم مطالعه این مقاله در مورد استفاده از پرده سبز برای شما مفید بوده باشد. اگر تجربه جالبی در این زمینه دارید، آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید