چرا برنامه نویسی موبایل یاد بگیریم؟

چرا برنامه نویسی موبایل یاد بگیریم؟

چرا برنامه نویسی موبایل؟ برنامه نویسی موبایل یکی از صدها رشته در دنیای برنامه نویسی است. امروزه که زندگی ما بیش از گذشته درگیر دنیای مجازی و سیستم های کامپیوتری است، اهمیت برنامه نویسی را بیش از پیش می توان درک کرد. اما در بین این همه رشته برنامه نویسی و بسیاری از زبان های مختلف، چرا برنامه نویسی موبایل؟ آیا این رشته می تواند زمینه مناسبی برای شروع کار و موفقیت در دنیای برنامه نویسی باشد؟

در گذشته اندازه دستگاه ها اهمیت چندانی نداشت، اما قدرت و کارایی سیستم کامپیوتری مهم بود. اما در دنیای امروز، تعداد کمی از مردم دیگر به کامپیوترهای بزرگ متوسل می شوند. در واقع مردم همیشه انتظار دارند از ابزار و وسایلی استفاده کنند که بتوانند با خود حمل کنند و به راحتی از آن استفاده کنند. حتی گهواره هم دیگر وسیله ای مطلوب محسوب نمی شود. زیرا تلفن های همراه بسیار کوچکتر، راحت تر و مقرون به صرفه تر هستند.

میزان استفاده از تلفن همراه

طبق اعلام رسمی وب سایت Statista، تعداد گوشی های هوشمند در جهان حدود 7 میلیارد است. این بدان معناست که تقریباً به اندازه تعداد افراد روی کره زمین تلفن همراه وجود دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که در دنیای امروز، هر فرد بالای 10 سال و زیر 50 سال از گوشی هوشمند برای انجام کارهای روزمره و سرگرمی خود استفاده می کند. (البته ممکن است برخی دو یا سه گوشی هوشمند داشته باشند)

تعداد گوشی های فعال بازار کار فوق العاده بزرگ در این زمینه را نشان می دهد. مهم نیست که کدام سیستم عامل قوی تر و کدام ضعیف تر می شود. تلفن های همراه نه تنها از بین نمی روند، بلکه هر روز رایج تر می شوند. امروزه مردم به راحتی و سهولت استفاده از تجهیزات فکر می کنند. تلفن های همراه نیز بسیار ساده و قابل حمل هستند.

استفاده از تلفن همراه برای فعالیت های اجتماعی

شاید تا چند سال پیش همه افرادی که در وب سایت یا شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک فعال بودند از رایانه برای انجام ویرایش های لازم در تصویر استفاده می کردند. اما امروزه حتی وبلاگ نویسان و وبلاگ نویسان معروف نیز از گوشی خود برای ساخت فیلم، ویرایش تصاویر و حتی ضبط صدا استفاده می کنند. همچنین پیشرفت و قدرت تلفن های همراه را نشان می دهد.

از تلفن همراه برای بازی استفاده کنید

شاید باورش سخت باشد اما بخش زیادی از سرمایه و درآمد شرکت های بزرگ از فروش اکانت های مختلف بازی های موبایل تامین می شود. کودکان و نوجوانان معمولا اوقات خود را صرف بازی می کنند. اما ما بزرگسالان زیادی هم داریم که بازی های موبایلی را دوست دارند و مدتی را در طول روز به بازی آن ها می گذرانند.

با یادگیری برنامه نویسی موبایل می توانید عرصه بازی های موبایلی را نیز تسخیر کنید. بازی ها همیشه سه بعدی و اکشن نیستند. گاهی اوقات یک بازی ساده و چالش برانگیز می تواند کاربران زیادی را به خود جذب کند. به عنوان مثال بازی (Amirza +) یک بازی ساده و در عین حال کاربردی و جذاب است که بیش از 10 میلیون نصب فعال دارد. این به معنای درآمد بی نظیر و هنگفت از برنامه نویسی موبایل است.

برنامه نویسی موبایل چیست؟

برنامه نویسی به معنای نوشتن برنامه ها و دستورالعمل های قابل پیاده سازی در سیستم های کامپیوتری است. بنابراین، برنامه نویسی موبایل به معنای نوشتن و اجرای برنامه هایی است که می توانند بر روی دستگاه های تلفن همراه مستقر شوند. هر چیزی که در گوشی هوشمند خود می بینید از جمله برنامه ماشین حساب، دفترچه یادداشت، گالری و حتی اینستاگرام و تلگرام برنامه ریزی شده است.

بنابراین، تمام نرم افزارهایی که ما با آنها کار می کنیم و به صورت روزانه استفاده می کنیم توسط توسعه دهندگان موبایل طراحی و کدگذاری شده است. با توجه به افزایش استفاده از تلفن همراه و نیاز شدید بازار به اپلیکیشن های بیشتر، برنامه نویسان در بازار موبایل شغل خوبی خواهند داشت.

رشته برنامه نویسی موبایل

می دانیم که میزان استفاده از گوشی های هوشمند بسیار بالا است و می توان آن را در نظر گرفت. قطعا توانایی ایجاد برنامه برای این طیف وسیع از دستگاه های هوشمند می تواند بازار کار بزرگی داشته باشد و آینده فرد را تضمین کند. در میان رشته های دیگر در برنامه نویسی، رشته برنامه نویسی موبایل بسیار جذاب، پرکاربرد و رو به رشد است.

قطعا در آینده قرار نیست تعداد تلفن های همراه کاهش پیدا کند و این روند افزایشی استفاده از تلفن همچنان رو به افزایش است. بنابراین با یادگیری برنامه نویسی موبایل قادر خواهیم بود حال و آینده خود را ایمن کنیم. اگر امروز برای همسویی با فناوری اقدام نکنیم، فردا خیلی دیر است.

ویژگی های رشته برنامه نویسی موبایل

سیستم عامل اندروید یا IOS؟

شاید یکی از سوالات اصلی شما قبل از ورود به حوزه برنامه نویسی موبایل اندروید یا iOS باشد؟ از نظر قدرت و عملکرد می توان گفت که هر دو سیستم عامل در یک سطح هستند و قابل مقایسه با آنها نیست. اما از نظر تعداد استفاده در دنیا می توان اندروید را بالاتر دانست. زیرا طبق اعلام رسمی وب سایت Statista، 85 درصد از کل گوشی های هوشمند اندرویدی هستند.

وقتی اندروید 85 درصد بازار جهانی و 90 درصد بازار ایران را در اختیار دارد. به این معنی که بهترین سیستم عامل در زمینه تلفن همراه به حساب می آید. البته لازم به ذکر است که رشته برنامه نویسی IOS را نمی توان دست کم گرفت و از دست داد. در واقع اندروید باید در اولویت باشد اما نباید از IOS غافل شد. شما می توانید در مورد این و سایر زمینه های برنامه نویسی اطلاعات بیشتری کسب کنید دوره مقدماتی برنامه نویسی به این نگاه کن

برنامه نویسی موبایل را شروع کنید

همانطور که در بالا ذکر شد دو سیستم عامل اندروید و IOS موتورهای برنامه نویسی موبایل هستند. در حال حاضر هیچ سیستم عامل دیگری وجود ندارد که در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد. اما باید مراقب باشید که اندروید به دلیل بازار کار و تعداد گوشی بهتر در اولویت قرار گیرد.

بدین ترتیب می توان گفت ابتدا باید وقت و انرژی خود را صرف یادگیری برنامه نویسی اندروید کنید و سپس برنامه نویسی Ios را شروع کنید. یک توسعه دهنده اندروید قطعاً کار غیرممکنی برای یادگیری برنامه نویسی IOS نخواهد داشت. زیرا زبان های برنامه نویسی بسیار نزدیک به یکدیگر هستند و یادگیری یک زبان کاربردی می تواند پلی برای ورود به رشته های دیگر باشد.

آیا برنامه نویسی موبایل برای مهاجرت مناسب خواهد بود؟

همانطور که گفته شد بیش از 7 میلیارد گوشی در سراسر جهان توسط کاربران داخلی و خارجی استفاده می شود. بنابراین به هر کجا که سفر کنید و مهاجرت کنید، تلفن همراه آنجا خواهد بود. رشته برنامه نویسی موبایل کاملاً منطبق با مهاجرت است و جایی وجود ندارد که به تلفن همراه نیاز نباشد یا از آن استفاده نشود. بنابراین اگر به فکر مهاجرت به خارج از کشور هستید، برنامه نویسی موبایل می تواند گزینه خوبی برای کار در کشورهای خارجی به خصوص کشورهای غربی باشد.

جامعه توسعه دهندگان موبایل

جامعه توسعه دهندگان چیست و چه کاربردی دارد؟ وقتی شروع به یادگیری یک رشته برنامه نویسی می کنید؛ مهمترین چیز برای شما این است که وقتی با مشکلی مواجه می شوید، شخص یا افرادی وجود داشته باشند که مشکلات شما را حل کنند. جامعه برنامه نویسی یعنی چند برنامه نویس در ایران و جهان از این رشته برنامه نویسی استفاده می کنند؟ و هنگامی که با خطا مواجه می شوید، چقدر احتمال دارد که مشکل را اصلاح کنید و از دیگران کمک بگیرید؟

به لطف وب سایت دانشجویی و البته سایر وب سایت های آموزشی که شروع به تولید محتوای متفاوت در زمینه برنامه نویسی کردند، جامعه برنامه نویسان ایرانی افزایش یافته است. اما منطقه هدف ما سیار است. در زمینه برنامه نویسی موبایل جامعه برنامه نویسی در ایران و جهان بسیار خوب و مطلوب است. نه خیلی زیاد که اشباع شده در نظر گرفته شود و نه خیلی کم که هشدار دهنده باشد. بنابراین می توانید به راحتی برنامه نویسی موبایل را شروع کنید و در آن متخصص شوید.

اگر سوالی در ذهن دارید چرا برنامه نویسی موبایل؟ و هنوز جواب نداده سوال خود را در قسمت نظرات همین صفحه مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ مناسبی دریافت کنید.

به امید روزهای بهتر…