کنفرانس Google I/O چیست؟ Google IO Date 2023 - تخفیف ماه مهمانی 🔥

کنفرانس Google I/O چیست؟ Google IO Date 2023 – تخفیف ماه مهمانی 🔥

کنفرانس Google I/O چیست؟

کنفرانس Google I/O کنفرانس رسمی توسعه دهندگان گوگل است. همه توسعه دهندگان رسمی گوگل در این کنفرانس شرکت می کنند. گوگل همیشه در این کنفرانس امکانات و ویژگی های جدیدی را برای توسعه دهندگانی که از محصولات گوگل استفاده می کنند معرفی می کند. Google I/O از سال 2008 در حال اجرا است. I و O مخفف input/output و “مننوآوری در Oقلم (نوآوری فضای باز).

محصولات گوگل

سیستم عامل اندروید و کروم، سیستم عامل جدید Fiugea، موتور جستجوی گوگل و حتی جیمیل و درایو و بسیاری دیگر از سیستم های نرم افزاری پرکاربرد محصولات نرم افزاری گوگل هستند. توسعه دهندگانی که با سیستم عامل اندروید و زبان هایی مانند Kotlin و Dart کار می کنند همیشه به دنبال اخبار جدید از گوگل هستند. این خبر جدید دقیقاً همان چیزی است که در رویداد Google I/O گفته شد.

اهمیت کنفرانس Google I/O

شاید برنامه نویسان و توسعه دهندگانی که از محصولات نرم افزاری گوگل مانند اندروید یا فلاتر استفاده می کنند، اهمیت این کنفرانس را بهتر درک کنند. کنفرانس Google I/O همیشه نسخه های جدید کتابخانه های برنامه نویسی اندروید و فناوری های جدید را معرفی می کند. البته گوگل قبلا ثابت کرده است که این کنفرانس را به اندروید محدود نمی کند و گوشی های جدید و حتی ساعت های هوشمند خود را در این کنفرانس به نمایش می گذارد.

کنفرانس Google I/O 2022

در کنفرانس 2022 گوگل چه گذشت؟ گوگل در این کنفرانس اندروید 13 را معرفی کرد و ویژگی های جدید آن بر همگان فاش شد. علاوه بر این، گوگل پیکسل واچ جدید خود را که از سیستم عامل Wear OS 3 استفاده می کند، معرفی و به نمایش گذاشت، علاوه بر همه اینها، به روز رسانی کتابخانه های کامپوننت جت پک و معرفی نسخه جدید Compose برای ایجاد ظاهر اندروید. برنامه ها چیزهایی بودند که در کنفرانس Google IO 2022 ارائه و منتشر شدند. اما همه اینها برای سال 2022 بود و در سال 2023 باید منتظر انقلاب بزرگ تری در برنامه نویسی اندروید، زبان کاتلین و هوش مصنوعی LaMDA و Bard باشیم.

تاریخ Google I/O 2023

در نهایت تاریخ دقیق این رویداد توسط گوگل مشخص شد. Google I/O 2023 در 10 می (20 مه 1402) آغاز شد و برای چند روز ادامه خواهد داشت. هر روز از این همایش به معرفی موضوعات خاصی اختصاص دارد. یک روز گوشی های پیکسل جدید، یک روز هوش مصنوعی و یک روز دیگر در مورد معرفی فناوری های جدید برای توسعه دهندگان گوگل و به ویژه توسعه دهندگان اندروید خواهد بود. این خبر حاکی از آن است که گوگل قصد دارد به طور رسمی پشتیبانی از زبان برنامه نویسی Kotlin را در iOS اعلام کند.

برنامه نویسی اندروید و IOS با زبان Kotlin

گوگل در کنفرانس 2017 به طور رسمی پشتیبانی خود را از زبان Kotlin اعلام کرد و در سال 2019 این زبان برنامه نویسی بهترین زبان برنامه نویسی اندروید شد. در ابتدا با استفاده از این زبان فقط می توانستیم برای اندروید برنامه نویسی کنیم. اما اکنون به نظر می رسد که ورق برگشته است. سازنده Kotlin، Jetbrains، کتابخانه ای به نام Kotlin Multi Platform ایجاد کرده است که می توانیم از آن برای دریافت خروجی های مختلف برای سیستم عامل های IOS، MacOS و حتی ویندوز استفاده کنیم. حالا به نظر می رسد گوگل قصد دارد این کتابخانه را معرفی کند. اگر این اتفاق بیفتد، تأثیر زیادی بر Flutter خواهد گذاشت و اینکه آیا Flutter بهتر است یا Kotlin، بار دیگر به بزرگترین سؤال برای توسعه دهندگان تلفن همراه تبدیل خواهد شد.

فلاتر چیست؟

Flutter یک فریمورک بین پلتفرمی است که با زبان برنامه نویسی دارت کار می کند. با استفاده از این پلتفرم می توانیم برنامه ای بنویسیم که هم برای IOS و هم برای اندروید خروجی داشته باشد. البته این پلتفرم به دلیل ماهیت کراس پلتفرم بودن، نقطه قوت کاتلین در برنامه نویسی اندروید نبود. این بدان معنی است که Kotlin برای اندروید از فلاتر قدرتمندتر است. حالا اگر کاتلین توانایی پورت IOS را پیدا کند، تکلیف فلاتر چه می شود؟ آیا گوگل این دو پلتفرم را با هم اجرا خواهد کرد یا فلاتر را کنار خواهد گذاشت؟ این سوالی است که فقط گوگل می تواند به آن پاسخ دهد.

معرفی اندروید 14 در Google I/O

گوگل هر ساله در کنفرانس Google I/O از نسخه جدید سیستم عامل محبوب خود رونمایی می کند. امسال هم باید منتظر چنین اتفاقی باشیم. بنابراین گوگل در این کنفرانس اندروید 14 خود را معرفی خواهد کرد. این نسخه اندروید قطعا سازگاری عجیب و خوبی با Bard AI خواهد داشت. این اقدامات برای رسیدگی به قدرت Chat GPT و مایکروسافت است. هوش مصنوعی اندروید حتی می تواند به تماس ها پاسخ دهد.