منو سایت

API چیست و کجا استفاده می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
API چیست و کجا استفاده می شود؟

اگر به دنبال پاسخی برای این سوال هستید که API چیست، در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد:

 • API چیست؟
 • API در کجا استفاده می شود؟
 • چه نوع API وجود دارد؟
 • تفاوت بین وب سرویس و API چیست؟
 • تفاوت بین نرم افزار و API چیست؟

اگر می خواهید به این سوالات پاسخ دهید، ادامه این مقاله را بخوانید. سعی کردیم در مورد API و کاربردهای آن به زبان ساده صحبت کنیم.

API به زبان ساده به چه معناست؟

api زبان ساده

API مخفف Application Programming Interface است که به عنوان رابط برنامه نویسی نرم افزار ترجمه می شود.

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم که API چیست، باید بگوییم که API بخشی از یک برنامه کاربردی است که امکان ارتباط با سایر برنامه ها را فراهم می کند. برای درک بهتر مفهوم API، مثال زیر را بخوانید.

شما می توانید به یک API مانند یک گارسون در یک رستوران فکر کنید. وقتی به رستوران می روید با سرآشپز رستوران در تماس مستقیم نخواهید بود، غذای خود را از منو انتخاب می کنید و آنچه را که می خواهید از پیشخدمت سفارش می دهید. سپس پیشخدمت سفارش شما را به سرآشپز تحویل می دهد.

وقتی غذا آماده شد، هنوز نباید آن را مستقیماً از آشپز بگیرید. بلکه گارسون به عنوان یک واسطه عمل می کند و غذا را از سرآشپز می گیرد و به شما تحویل می دهد.

یک API مانند پیشخدمتی است که بین برنامه‌ها، پایگاه‌های داده و دستگاه‌ها حرکت می‌کند تا داده‌ها را تحویل دهد و ارتباط برقرار کند. بنابراین یک API پیام رسانی است که درخواست ها را دریافت می کند، به سیستم می گوید که می خواهید چه کاری انجام دهد و سپس پاسخ را برمی گرداند.

در اینجا می خواهیم با مثالی دیگر شما را با مفهوم API بیشتر آشنا کنیم. فرض کنید ماشین شما خراب شده و شما آن را نزد مکانیک می برید. مکانیک از شما می خواهد که ابزاری برای تعمیر ماشین خود بخرید. برای این کار باید به مغازه های مختلف بروید تا از هر کدام وسایل لازم را تهیه کنید.

در واقع مکانیک در این مثال به عنوان یک کسب و کار از خدمات کسب و کارهای دیگر برای انجام بهتر کار خود استفاده می کند.

این نمونه ای از ارتباط انسان با انسان است. نوعی ارتباط بین سیستم ها وجود دارد. سیستم ها و سرویس های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا بتوانند از امکانات یکدیگر استفاده کنند. این تعامل بین سرویس ها و سایت های مختلف API نامیده می شود.

مراحل API چیست و چگونه کار می کند؟

API یک زبان ارتباطی با یک پروتکل استاندارد خاص است. مراحل پیاده سازی API به شرح زیر است.

تماس

به طور کلی، یک سرور و یک مشتری در دو طرف API وجود دارد. API یک فرم استاندارد است که مشتری درخواست خود را در آن فرم استاندارد به سرور ارسال می کند.

عملیات

درخواست ارسال شده توسط سرور اجرا می شود. این درخواست می تواند هر نوع سرویسی مانند پرس و جو، اعتبارسنجی و … باشد.

پاسخ

سرور پاسخ را در همان فرم استاندارد به مشتری برمی گرداند.

کاربردهای API چیست؟

برنامه های API

در این قسمت از مقاله، احتمالاً تا حدودی با مفهوم API آشنا هستید و می توانید تا حدودی درک کنید که API چیست. اما در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد این مفهوم بیشتر صحبت کنیم و شما را با کاربردهای آن آشنا کنیم. در اینجا چند نمونه از برنامه های کاربردی API آورده شده است:

مثال 1 برای درک استفاده از API

زمانی که وارد سایتی می شوید، ممکن است دکمه ای به نام Sign in with Google را در قسمت ورود و عضویت سایت مشاهده کرده باشید. با کلیک بر روی این دکمه، درخواستی به سایت گوگل ارسال می شود.

وقتی ایمیل خود را وارد می‌کنید و توسط Google تأیید می‌شود، سایتی که می‌خواهید به آن بپیوندید همه اطلاعات شما مانند نام، ایمیل و غیره را دریافت می‌کند. از سرویس گوگل به این ترتیب ثبت نام یا ورود شما بسیار سریع می شود و دیگر نیازی به وارد کردن دستی فرم های نام، ایمیل و … ندارید.

مثال 2

در مثالی دیگر می توان به تاکسی های اینترنتی اشاره کرد. بسیاری از این تاکسی های اینترنتی از نقشه گوگل استفاده می کنند. اگر قرار بود این شرکت ها این نقشه را از ابتدا بنویسند، باید زمان و هزینه زیادی را صرف کنند. اما گوگل مپ که یک سرویس رایگان است این API را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد تا با استفاده از این API در اپلیکیشن ها به راحتی بتوان از خدمات نقشه محور استفاده کرد.

مثال 3

اگر می خواهید ساعات مذهبی را در سایت خود داشته باشید، دسترسی مستقیم به این اطلاعات ندارید. مثلاً نمی دانید وقت شرعی در سراسر دنیا و در هر شهری چه زمانی است. برای انجام این کار، می توانید سایتی را پیدا کنید که API شریا تایمز را در اختیار شما قرار می دهد.

شما یک درخواست API از سیستم خود به سیستمی که این اطلاعات را دارد ارسال می کنید و از آن سیستم می خواهید که این داده ها را در اختیار شما قرار دهد. در واقع با استفاده از یک API بین سیستم و نرم افزار خود با نرم افزارهای دیگر ارتباط برقرار می کنید. شما درخواستی ارسال می کنید، سیستم درخواست شما را بررسی می کند و طبق درخواست شما یک سری اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد.

مثال 4

فرض کنید صاحب یک وب سایت هستید و می خواهید قیمت طلا، سکه و غیره را نمایش دهید. از آنجایی که قیمت ها می توانند بلافاصله تغییر کنند، شما به عنوان مدیر سایت نمی توانید ثانیه به ثانیه اطلاعات سایت را تغییر دهید یا سرویسی بنویسید که این کار را برای شما انجام دهد. زیرا این کار هم زمان بر و هم گران است.

برای رفع این مشکل تعدادی سایت و سرویس ایجاد شده است که این خدمات را در قالب یک سری API به سایت های دیگر ارائه می کنند. شما می توانید از خدمات آنها استفاده کنید، از اطلاعاتی که آنها ارائه می دهند استفاده کنید و همان اطلاعات را در سایت خود پیاده سازی کنید.

مثال 5

فرض کنید می خواهید 10 جمله ارشد را به صورت تصادفی در بالای سایت خود نمایش دهید. برای این کار می توانید به سایتی که این سرویس را ارائه می دهد مراجعه کنید. یعنی شما از API این سایت درخواست می دهید و در پاسخ به آن درخواست هر تعداد جمله را که بخواهید به شما می دهد و می توانید از آن جملات استفاده کنید.

اینها فقط چند مثال ساده برای آشنایی شما با برنامه های مختلف API بود. باید بدانید که برنامه های API به آنها محدود نمی شود.

مزایای API برای یک برنامه نویس یا توسعه دهنده چیست؟

مزایای API برای یک برنامه نویس یا توسعه دهنده چیست؟

برای پاسخ به این سوال که مزایای استفاده از API در برنامه نویسی چیست، می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • Back-end و Front-End کاملاً از هم جدا شده اند.
 • افراد مختلف با پلتفرم های مختلف می توانند مخاطب شما باشند و شما مخاطبان زیادی خواهید داشت.
 • شما می توانید API های خود را به عنوان یک سرویس به سازمان های خارج از سازمان خود ارائه دهید. در واقع، API می تواند یک کسب و کار برای شما باشد. می توانید با استفاده از بهترین زبان های برنامه نویسی یک API ایجاد کنید، آن را با توسعه دهندگان دیگر به اشتراک بگذارید و از این طریق درآمد کسب کنید.

چه مشاغلی می توانند از API استفاده کنند؟

قبلاً با ذکر چند مثال به شما گفتیم که API چه کاربردهایی دارد. اما برنامه های API فقط به این چند نمونه محدود نمی شوند.

کسب و کارهای مختلف می توانند با استفاده از API ها بهبود یابند یا به طور کلی بر روی API ها ساخته شوند. کسب و کارها می توانند از API هم به عنوان مشتری و هم به عنوان تامین کننده استفاده کنند. مشاغلی مانند:

 • خدمات حمل و نقل کالا
 • فروشگاه آنلاین
 • پلت فرم تعمیر و نگهداری
 • سیستم مدیریت گلخانه
 • سیستم مدیریت ساختمان
 • سیستم سلامت دیجیتال
 • پلتفرم های مدیریت مالی فردی
 • پلتفرم های فروش خدمات مسافرتی
 • و…

این کسب و کارها با توجه به نیاز خود می توانند از API های مختلفی مانند پرداخت، احراز هویت، رزرو هتل و اقامتگاه، تهیه بلیط (هواپیما، قطار و …)، صدور بیمه، نقشه، پایگاه داده، استعلام قیمت، آب و هوا و … استفاده کنند.

به عنوان مثال، یک API پرداخت به مجوزی نیاز دارد که توسط بانک ها نگهداری می شود. از طریق این API، شما به سرویسی دسترسی دارید که اجازه توسعه آن را در مجموعه خود ندارید. به طور کلی، بانک ها یکی از ارائه دهندگان اصلی API در اکوسیستم دیجیتال هستند.

علاوه بر این، با Insurance Issuing API، هر کسب و کاری می تواند یک کارگزار بیمه باشد. بدین ترتیب با فراخوانی API و تعیین نوع بیمه، مدت زمان، قیمت و سایر مشخصات می توان بیمه نامه صادر کرد.

به طور مشابه، API های دیگر بسته به هدفشان می توانند به مشاغل مختلف خدمات ارائه دهند.

انواع API ها

API ها به روش های مختلفی دسته بندی می شوند. در زیر شما 3 دسته مختلف را خواهید دید:

انواع API بر اساس قوانین صدور

4 نوع اصلی رابط برنامه نویسی برنامه (API) بر اساس قوانین در دسترس بودن و انتشار وجود دارد که عبارتند از:

 • API ها یا Public API ها را باز کنید
 • Partner API
 • APIهای داخلی یا APIهای خصوصی
 • API های ترکیبی

انواع API بر اساس موارد استفاده

API ها را می توان بر اساس سیستم هایی که برای آنها در نظر گرفته شده طبقه بندی کرد.

 • API یا پایگاه داده پایگاه داده
 • API سیستم عامل یا سیستم عامل
 • API های راه دور یا از راه دور
 • Web API یا تحت وب

انواع پروتکل / مشخصات API

پروتکل/مشخصات API تبادل داده ها را بین سرویس های وب استاندارد می کند. در اینجا استانداردسازی به معنای توانایی سیستم های مختلف برای برقراری ارتباط یکپارچه با یکدیگر است. (سیستم هایی که به زبان های برنامه نویسی مختلف نوشته شده اند یا بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شوند یا از فناوری های مختلفی استفاده می کنند.)

 • Rest Web API (انتقال حالت نمایندگی)
 • SOAP Web API (پروتکل دسترسی به شیء سرویس)
 • RPC Web API (تماس‌های رویه از راه دور)
 • gRPC
 • GraphQL

تفاوت بین وب سرویس و وب API و API چیست؟

تفاوت بین وب سرویس و وب API و API چیست؟

بسیاری از افراد ممکن است این اصطلاحات را اشتباه گرفته و آنها را به جای یکدیگر استفاده کنند. همانطور که قبلاً گفتیم، API ها رابطی بین برنامه ها و نرم افزارهای مختلف هستند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اما وب سرویس ها ارتباط بین دو ماشین را در شبکه برقرار می کنند. (مشتری و سرور)

یکی از دلایلی که مردم نمی توانند به راحتی تفاوت بین وب سرویس ها و API ها را درک کنند، ظهور Web API ها است. در گذشته، API فقط در برنامه نویسی آفلاین استفاده می شد. اما امروزه با استفاده از Web API می توان از داده ها و عملکرد نرم افزارهای موجود در اینترنت استفاده کرد. این روزها وقتی صحبت از API ها می شود، بیشتر منظورمان Web API ها است.

مهمترین ویژگی یک وب سرویس این است که به شبکه ای از کامپیوترهای متصل نیاز دارد. اگرچه هیچ الزامی برای استفاده از شبکه در API وجود ندارد.

تفاوت بین وب سرویس و API بسیار کم است. در نهایت می توان گفت که هر وب سرویس یک API است. اما لزوما برعکس این موضوع صادق نیست.

تفاوت بین نرم افزار و API چیست؟

این نرم افزار برای استفاده توسط انسان طراحی شده است. اما API ها توسط نرم افزار استفاده می شوند. این نرم افزار از تکنیک هایی برای برجسته کردن اطلاعات افراد استفاده می کند. به عنوان مثال، آنها از رنگ های مختلف استفاده می کنند. اما چنین کاری برای API ضروری نیست. زیرا کاربران آنها انسان نیستند.

نکات کلی در مورد API

در پایان می‌توان به مواردی از این قبیل اشاره کرد:

 • سیستم ها و نرم افزارها نیز می توانند با یکدیگر صحبت کنند. ارتباط بین این نرم افزار و سیستم ها از طریق API انجام می شود.
 • یک API به یک سرویس اجازه می دهد تا مجموعه ای از ویژگی ها را از سایت ها، سرویس ها و سیستم های مختلف دریافت کند.
 • API ها می توانند توسعه نرم افزار را سریع تر و آسان تر کنند.
 • API در مکان های مختلف استفاده می شود. مانند احراز هویت کاربر، نقشه و مسیریابی، پرداخت و کیف پول، داده های آب و هوا، صدور بیمه، بررسی جرم، شرایط جاده و غیره.
 • API ابزاری است که ارتباط بین مشاغل مختلف ایجاد می کند. کسب و کارها می توانند خدمات خود را از طریق API به دیگران ارائه دهند و از آنها خدمات دریافت کنند.

نتیجه

یکی از دلایل استفاده از API این است که می توانید با استفاده از ویژگی هایی که دیگران به شما ارائه می دهند، نرم افزار، سایت یا برنامه خود را قدرتمندتر کنید.

به عنوان مثال، هنگام طراحی سایت موضوعات انگیزشی، از Words of Wisdom API سایت دیگری استفاده می کنید و این قابلیت را به سایت خود اضافه می کنید. بنابراین، شما سایتی خواهید داشت که مجموعه ای از کدهای شماست. همچنین خدماتی که از سایت دیگری دریافت کرده اید.

در این مقاله سعی کرده ایم با ذکر مثال هایی به شما توضیح دهیم که API چیست و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. اگر از کاربردهای دیگری از API اطلاع دارید، لطفاً به ما اطلاع دهید.

به این مقاله امتیاز دهید