منو سایت

php یا asp.net؟ بررسی با 6 معیار اصلی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
php یا asp.net؟ بررسی با 6 معیار اصلی

یک سوال php یا asp.net کمی مشکل ساز و غیر تخصصی به نظر می رسد. زیرا ASP یک پلتفرم طراحی سایت است که از زبان سی شارپ استفاده می کند و پی اچ پی خود یک زبان برنامه نویسی است. شاید بهتر باشد به جای مقایسه PHP و ASP لاراول را با ASP.net مقایسه کنیم. زیرا لاراول یک پلتفرم برنامه نویسی سایت بک اند است که از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می کند. اما نکته اصلی این است که آیا باید از پلتفرم ASP.net یا زبان قدرتمند PHP برای طراحی و توسعه وب سایت های خود استفاده کنیم؟ منتظر ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش php باشید که php و asp.net را با هم مقایسه می کنیم.

فایده PHP و ASP.net چیست؟

قبل از هر مقایسه ای، باید در مورد استفاده از این دو زبان بیشتر بیاموزیم و بدانیم برای استفاده از آنها چه چیزی لازم است. همانطور که در وب سایت educba ذکر شد، ASP و PHP زبان های برنامه نویسی سمت سرور هستند که برای پیاده سازی باطن وب سایت های پویا استفاده می شوند. یعنی وقتی کاربر وارد سایت شما می شود یک درخواست برای سرور ارسال می شود و در سمت سرور PHP یا ASP.net شروع به پردازش درخواست می کند. پس از پردازش، نتیجه مورد نظر برای کاربر ارسال شده و توسط مرورگر به بازدید کننده نمایش داده می شود. بنابراین هر دو زبان در سمت سرور پیاده سازی می شوند و پردازش های لازم را برای ما انجام می دهند.

php یا asp.net

آشنایی با زبان PHP و کاربردهای آن

زبان برنامه نویسی پی اچ پی یک زبان متن باز است که توسط Rosemus Lerdorff در سال 1995 ساخته و معرفی شده است و متن باز بودن به این معنی است که این زبان رایگان است و در تمامی سیستم های دنیا قابل استفاده است. بنابراین دسترسی و استفاده از زبان PHP بسیار ساده است و اکثر ابزارهای مورد نیاز برای طراحی وب سایت با PHP نیز متن باز، رایگان و عمومی خواهند بود.

با توجه به رایگان بودن اکثر ابزارهای PHP، هزینه ایجاد یک وب سایت با این زبان بسیار کمتر از سایر پلتفرم ها خواهد بود. به همین دلیل معمولاً شرکت های کوچک و حتی نیمه بزرگ تمایل زیادی به استفاده از زبان PHP به جای ASP برای توسعه و اجرای وب سایت های خود نشان می دهند. همچنین مهم است که PHP از سرور لینوکس استفاده کند که به عنوان یک سیستم عامل منبع باز شناخته می شود.

آشنایی با ASP.net و کاربرد آن

پلتفرم ASP توسط مایکروسافت معرفی و عرضه شد. البته بعدها ASP با انعطاف پذیری کتابخانه های دات نت جایگزین ASP.NET شد. ASP.net که از این پس به اختصار ASP نامیده می شود، یک پلتفرم منبع باز نیست و استفاده از آن رایگان نیست. البته کرک نرم افزاری در ایران معمولا استفاده می شود و رایگان نبودن این پلتفرم برای ما مشکلی ندارد. اما باز هم به خاطر داشته باشید که یک سازمان بزرگ هرگز از نسخه های جعلی یک پلتفرم یا نرم افزار استفاده نمی کند.

بررسی مزایا و معایب PHP

قبل از پاسخ به سوال ASP.net یا PHP بهتر است ببینیم زبان برنامه نویسی PHP چه مزایایی دارد. خوب، یکی از بهترین مزایای این زبان این است که متن باز و رایگان است. اما علاوه بر این، جامعه عظیم توسعه دهندگانی که PHP دارد می تواند در حل یک مشکل بسیار مفید باشد. تعداد سایت های پیاده سازی شده با این زبان برنامه نویسی بسیار بیشتر از ASP.net است.مزایا و معایب PHPاما PHP معایبی نیز دارد، مانند نقص های امنیتی مختلف. حفره هایی که برای تعمیر آنها هزینه و زمان صرف می شود.

مزایا و مزایای ASP.net را مرور کنید

قطعا امنیت بالا و پشتیبانی مایکروسافت از زبان ASP.net بزرگترین مزیت این پلتفرم نسبت به سایر زبان های موجود است. از آنجایی که پلتفرم ASP.net تجاری است، از پروتکل های امنیتی سختگیرانه ای استفاده می کند که قدرت امنیتی این پلتفرم را افزایش می دهد. استفاده از زبان سی شارپ یکی دیگر از مزایای ASP خواهد بود. زیرا زبان سی شارپ یک زبان شی گرا سطح بالا است که بر پایه کتابخانه های قدرتمند دات نت بنا شده است.

مزایا و معایب ASP.netالبته در کنار تمام این مزایا، معایبی هم دارد مانند هزینه راه اندازی بالا، سرعت توسعه کمتر در مقایسه با PHP و استفاده نکردن از پایگاه داده رایگان مانند MySQL. برای طراحی وب سایت با ASP.net ابتدا باید زبان برنامه نویسی سی شارپ را یاد بگیرید و آن را یاد بگیرید که زمان بر است.

معیارهای انتخاب زبان برنامه نویسی وب

هر زمان که در مورد ویژگی های وب سایت صحبت می کنیم، امنیت و سرعت مهمترین چیزهایی است که مدیران وب سایت و حتی کاربران به دنبال آن خواهند بود. سرعت بالای یک وب سایت همیشه باعث افزایش رضایت کاربران از سایت و همچنین افزایش حجم فروش و سرعت ارائه خدمات می شود. امنیت وب سایت دیگر محل بحث نیست و کاربران همیشه به دنبال حفظ حریم خصوصی و امنیت کامل هستند. بنابراین می توانید بین asp یا php بر اساس امنیت، سرعت، قیمت و حتی زمان مورد نیاز برای راه اندازی یکی را انتخاب کنید.

php یا asp.net؟

برای درک پاسخ سوال asp.net یا php باید این دو غول دنیای توسعه وب سایت را از منظرهای مختلف با هم مقایسه کنیم. پس از بررسی تمام معیارهای مهمی که یک سایت باید رعایت کند، می توانیم گزینه ای بین PHP و ASP.net انتخاب کنیم. معمولاً انتخاب برای همه یکسان نیست. زیرا هرکس استانداردهای متفاوتی دارد و یک قسمت برای او مهمتر از بقیه خواهد بود. در زیر معیارها را بررسی خواهیم کرد:

انتخاب بین php و asp.net

1: PHP یا ASP بر اساس سادگی برنامه نویسی

با توجه به اینکه تعداد آموزش های PHP بیشتر است، جامعه برنامه نویسی غنی تر است و تعداد مربیان فعال در این زمینه بسیار بیشتر از ASP.net است، سهولت یادگیری PHP بالاتر از ASP خواهد بود. در ضمن اگر از ASP.net در ویژوال استودیو که نرم افزار سنگینی محسوب می شود استفاده کنیم PHP روی ضعیف ترین سیستم ها از نظر سخت افزاری قابل اجرا و استفاده است. البته اگر سخت افزار مناسبی داشته باشید و با زبان سی شارپ آشنایی داشته باشید، یادگیری ASP.net اصلا سخت و خسته کننده نخواهد بود.

2: PHP یا ASP.NET بسته به سیستم عامل

همانطور که گفته شد، زبان PHP مستقل از هر سیستم عاملی است و به صورت متن باز ارائه می شود. اما ASP.net مایکروسافت به ویندوز بستگی خواهد داشت و سروری که برای وب سایت های نوشته شده با ASP آماده می کنید نیز باید ویندوز باشد. علاوه بر این، هزینه نگهداری و راه اندازی سرور ویندوز کمی بیشتر و گرانتر از سیستم عامل لینوکس خواهد بود. اما در برخی موارد می تواند ارزش آن را داشته باشد.

3: ASP.NET یا PHP بر اساس امنیت

از نظر امنیت با توجه به تجاری بودن ASP.net می توان گفت PHP امنیت پایین تری دارد. البته در PHP می توانید از پلتفرم لاراول و مشتقات آن برای افزایش امنیت استفاده کنید، اما امنیت ASP.net بالاتر از آن است. به همین دلیل است که اکثر وب سایت های دولتی مانند بانک ها و موسسات مالی با ASP.net پیاده سازی می شوند. با این حال، از طرف دیگر، وب سایت هایی مانند دیجی کالا از PHP استفاده می کنند.

4: php و asp.net بر اساس سرعت و کارایی

اگرچه زبان PHP ممکن است در کدنویسی سنگین تر باشد، اما سرعت بالاتری را برای برنامه نویس فراهم می کند. منظور از سرعت در اینجا سرعت بارگذاری سایت نیست، بلکه سرعت برنامه نویسی و توسعه وب سایت است. در بیشتر موارد، برنامه نویسانی با دانش و تجربه یکسان می توانند وب سایت ها را با PHP سریعتر از ASP.net بسازند و راه اندازی کنند. بنابراین، زمانی که توسعه سایت به شدت وابسته به زمان است و باید در سریع ترین زمان ممکن راه اندازی و اجرا شود، بهتر است از PHP استفاده کنید.

5: PHP یا ASP.net بر اساس پشتیبانی و استفاده

در حال حاضر بیش از 90 درصد سایت ها با سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی و توسعه می یابند. بد نیست بدانید CMS وردپرس از زبان PHP در سمت سرور استفاده می کند و زبان توسعه این سیستم PHP می باشد. بنابراین استفاده از PHP بسیار بیشتر از ASP.net خواهد بود. با این حال، از نظر پشتیبانی متمرکز، ASP.net وابسته به مایکروسافت از پشتیبانی عمیق تر و بهتری نسبت به PHP برخوردار است.

PHP یا ASP.net را بر اساس پشتیبانی و استفاده مقایسه کنید

6: مقایسه php و asp.net بر اساس هزینه های راه اندازی

قطعا به دلیل تجاری بودن ASP هزینه راه اندازی این پلتفرم و خرید سرور مورد نیاز بیشتر از PHP است. اگرچه در ایران از نسخه های کرک شده نرم افزار ویژوال استودیو و SQL Server استفاده می شود، اما کرک نکردن و استفاده صحیح برای سازمان ها مهم و حیاتی است. بنابراین هزینه ایجاد یک سایت ASP.net برای یک سازمان بیشتر از هزینه راه اندازی همان سایت با PHP و سرور لینوکس است.

تفاوت اصلی بین PHP و ASP.NET چیست؟

تفاوت اصلی بین PHP و ASP.net رایگان بودن یا نبودن آنهاست. PHP یک زبان رایگان است که می تواند بر روی سیستم عامل لینوکس رایگان نصب و استفاده شود و از پایگاه داده رایگان و متن باز MySQL برای ذخیره داده های خود استفاده می کند. در حالی که ASP.net تجاری به ویندوز سرور متکی است و دارای مجوز مایکروسافت است. یعنی فقط مایکروسافت می تواند ابزارهایی برای این پلتفرم تولید کند و تغییراتی در آن ایجاد کند.

از طرف دیگر، هر شرکت و سازمانی می تواند ابزارها و افزونه هایی را برای بهبود طراحی وب سایت PHP توسعه دهد. زیرا PHP تجاری نیست و تحت مجوز خاصی منتشر نمی شود. البته پایگاه داده مورد استفاده در ASP.net یعنی SQL Server را که یکی از قدرتمندترین و امن ترین پایگاه داده های رابطه ای به حساب می آید، دست کم نگیرید.

نتیجه گیری – php یا asp.net؟

در مقاله PHP یا ASP.net تفاوت های این دو غول را در زمینه توسعه سایت به تفصیل بیان کرده ایم. ما مزایا و معایب هر یک از این فناوری ها و زبان های برنامه نویسی را درک کرده ایم. اما در نهایت به عنوان خلاصه می توان گفت که اگر قصد پیاده سازی یک وب سایت کوچک یا نیمه بزرگ را دارید و هزینه های توسعه برای شما مهم است، PHP بهترین انتخاب خواهد بود. اما اگر قصد دارید یک سایت برای یک دولت یا یک سازمان امنیتی توسعه دهید، بهتر است از ASP.net استفاده کنید.

البته سازمان های دولتی هزینه های استقرار سرور و توسعه سایت را با ASP.net می پردازند تا امنیت بالاتری داشته باشند. اما کسب و کارهای کوچکتر و وب سایت هایی که بیشتر به ظاهر اهمیت می دهند تا امنیت، به PHP نگاه می کنند. البته در نظر داشته باشید که با بسته های امنیتی موجود در لاراول، امنیت وب سایت های PHP نیز تا حد زیادی تضمین می شود.

در اینجا یک مقاله مقایسه بین asp یا php پایان می یابد، در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد تفاوت این دو می توانید سوالات خود را در صفحه بعد در قسمت نظرات مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ مناسبی دریافت کنید.